SON DAKİKA
Hava Durumu

Milyonlarca araç sahibi için yeni karar: Tam 17 bin 598 TL! Kasko ve sigorta ödemelerinde…

Araç sahibi olan milyonlarca vatandaş için yeni bir karar uygulamaya geçti ve araç sahibi olmanın en büyük masraf kalemlerinden biri olan kasko ve sigorta ödemelerinde yeni dönem başladı. İşte ayrıntılar…

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 10:49
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 10:49
https://gazetebanka.com/
Milyonlarca araç sahibi için yeni karar: Tam 17 bin 598 TL! Kasko ve sigorta ödemelerinde…

Araç sahibi olan milyonlarca vatandaş için yeni bir uygulamaya geçildi. Yeni uygulamaya göre, araç sahibi olmanın en büyük masraf kalemlerinden biri olan kasko ve sigorta ödemelerinde hesap değişti. Kasko fiyatları geçen yılın Mayıs ayına kıyasla 5 katına çıkarken, trafik sigorta primleri için de yeni bir uygulama hayata geçirildi. Yeni uygulamaya göre, 1 Mayıs 2023 itibariyle “basamak sistemi” devreye sokuldu. Bu sisteme göre, kaza yapanla yapmayan sürücülerin arasında büyük bir fark olacak.

Araç fiyatlarının yükselmesiyle beraber, kasko fiyatları da yükseldi. 2021 Mayıs ayında kasko bedeli 2 bin TL iken, bu yıl Mayıs ayında 10 bin TL’ye yükseldi. Kimi araç sahipleri kasko yaptırırken uygun fiyatlı opsiyonları araştırırken, kimi hiç yaptırmamayı seçiyor.

SEKTÖR REFERANS DEĞERİNİ KAYBETTİ!

Ak Sigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, kasko piyasasına ilişkin son gelişmeleri paylaştı ve sektörün genel durumuna ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gülen, sektörde önlerini göremediklerini ve plan yapmakta son derece zorlandıklarını ifade etti. Gülen, enflasyon ve faizde gerçek rakamları anlayamadıklarını, serbest piyasa dolar kuruyla resmi kur arasında 3 – 4 liralık farkın olduğunu, dolayısıyla kasko fiyatlarında da geleceğe yönelik fiyatlandırmaların başladığını ifade etti.

Fiyat belirlenirken, örneğin 700 liralık varsayım koyduklarını ve hızla o 700 liralık ihtimalin gerçekleştiğini ifade eden Gülen, bu belirsizliklerin sektörü olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.

ARAÇ FİYATLARI YÜZDE 350, KASKO YÜZDE 500 ARTTI!

Ak Sigorta Genel Müdürü Gülen, araç fiyatlarının yüzde 350 arttığını ve kasko fiyatlarının da 5 katına çıktığını ifade etti. Bunun yanında gülen, medikal enflasyonun da son derece yüksek olduğunu ve sağlık sigortalarında neredeyse 10 katına varan bir artış yaşandığını açıkladı.

Kasko ödemelerinin dışında trafik sigortası ödemelerinde de 1 Mayıs itibariyle yeni bir döneme geçildi. Basamak sisteminde sürücüler 0 – 8 arası kademelerde yer alacak ve çok kazaya karışan çok riskli sürücünün sigorta ödemeleri 17 bin TL’yi bulabilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.