SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası rezervlerinin 128 milyar doları aştığı açıklandı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Olağan Genel Kurul Toplantısı başladı. TCMB Başkanı Kavcıoğlu kurulda, 2022 yılının sonunda Merkez Bankası rezervlerinin 128 milyar dolara ulaştığını açıkladı! İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 28.03.2023 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 28.03.2023 15:49
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası rezervlerinin 128 milyar doları aştığı açıklandı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bugün, Olağan Genel Kurul Toplantısı yaptı. Kurulda TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun açıklamaları dikkat çekti. Kavcıoğlu, 2022 yılında rezervleri güçlendirmek adına etkin bir yöntem uyguladıklarını ve bu yöntemin başarılı sonuçlar aldığını açıkladı. Başkan Kavcıoğlu, etkin yöntemlerle 2022 yılının sonunda Merkez Bankası rezervlerinin 128 milyar dolar seviyesine ulaştığını duyurdu.

Toplanan kurulda konuşma yapan Kavcıoğlu, TCMB rezervlerinin 2022 yılında artış gösterdiğini ifade etti. 2021 yılında toplam rezervlerin 111 milyar dolar olduğunu belirten Kavcıoğlu, 2022 yılında bu rakamın 128 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

“2022 YILININ İKİNCİ YARISINDA TÜFE’DE NORMALLEŞME BAŞLADI”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, TCMB Olağan Genel Kurulu’na katılım sağladı. Kavcıoğlu kurulda yaptığı konuşmayla dikkat çekti. 2021 yılında TCMB rezervlerinin 111 milyar dolar olduğunu dile getiren başkan, 2022 yıl sonu itibariyle TCMB rezervinin 128 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Kavcıoğlu, bu anlamda rezervde ’lik bir artış yaşandığını ve bunun TCMB tarafından yürütülen etkin rezerv politikaları sayesinde olduğunun altını çizdi. Kavcuoğlu, etkin yöntemlerin sağladığı başarıya dikkat çekti ve 2022 yılının ikinci yarısından itibaren TÜFE’de normalleşme sürecinin başladığına vurgu yaptı.

ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞ SAĞLANACAK!

TCMB Olağan Genel Kurulu’nda verilen en büyük mesajlardan biri de enflasyona yönelik oldu. Kavcıoğlu, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanacağını belirtti. Ayrıca TCMB’nin “liralaşma politikası” ile döviz kurlarında ve enflasyonda yaşanan olumsuzluklardan az hasar alındığını ifade eden Kavcıoğlu, faiz indirimleriyle finansmanda uygun kredi imkanı tanındığını dile getirdi.

Genel Kurul’da TCMB’nin 110 milyar lira taahhütlü avans kredisi verdiği ve bu adımla “hedefli kredi” politikasına hizmet edildiği dile getirildi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, altın ve döviz dönüşümlü hesapların, TCMB bütçesine olumsuz herhangi bir etkide bulunmadığını kaydetti. TCMB’nin Olağan Genel Kurulu halen devam ediyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.