SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası’ndan Son Dakika Enflasyon Yorumu!

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2019 10:23
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası’ndan Son Dakika Enflasyon Yorumu!

Türkiye Cumhuriyeti MerkezBankası (TCMB), dün kamuoyuna duyurulan enflasyon verileri ile ilgili olarakdeğerlendirmelerde bulundu. TCMB, haziran ayı enflasyon rakamlarına ilişkin “MerkezBankası Haziran Ayı Fiyat Geliştirmeleri Raporu”nu kamuoyuna duyurdu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Temmuz 2019 Çarşamba günü açıklanan haziran ayı enflasyon verilerinde düşüş yaşandığı görülüyordu. Bu gelişmenin akabinde TCMB bugün, tüketici enflasyonundaki yavaşlamanın nedenleri ve belirleyicileri üzerine değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan değerlendirmede enflasyonda yaşanan yavaşlama ve düşüş etkisinde belirleyici ana faktörün sebze ürünlerinde görünüme bağlı olarak düşen işlenmemiş gıda fiyatları olduğuna dikkat çekildi.

Merkez Bankası Haziran Ayı Fiyat Geliştirmeleri Raporu

Merkez Bankası haziran ayıitibarıyla daha önceki anketinde de ortaya koymuş olduğu beklentilerdoğrultusunda %0.03 artan ve yıllık bazda yaklaşık 3 puan azalma göstererek%15.72’ye gerileyen enflasyon verilerine ilişkin bugün resmi internet sitesiüzerinden “Aylık Fiyat Geliştirmeleri Raporu” yayımladı.

Yayımlanan raporda yer alan değerlendirmeler oldukça dikkat çekiciydi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, TÜİK’in haziran ayı enflasyon verilerini açıklamadan önce yayımlamış olduğu beklenti anketine paralel olarak, enflasyonda yıllık bazda görülen düşüşün ana nedenini sebze ürünlerindeki görünüme bağlı olarak düşen işlenmemiş gıda fiyatları olarak değerlendirdi.

Bugün itibarıyla Merkez Bankası’nın resmi internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulan “Haziran Ayı Fiyat Geliştirmeleri Raporu” içeriğinde öne çıkan değerlendirmeler ise şu şekilde:

  • Tüketicienflasyonundaki yavaşlamanın ana belirleyicisi sebze ürünlerindeki görünümebağlı olarak düşen işlenmemiş gıda fiyatları oldu.
  • Enerjifiyatlarının gerilemesi, tüketici enflasyonunun yavaşlamasında olumlu yöndeetki gösterdi.
  • Bir öncekiyılda yüksek bazın yanı sıra iç talep koşullarındaki zayıf seyir çekirdekenflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonundaki yavaşlamayı destekledi.
  • Bunun yanındatemel mal ana eğiliminde ılımlı seyir yaşanmasına karşın, hizmet grubu anaeğiliminde canlı turizm talebi nedeniyle bir miktar yükseliş yaşandığı görüldü.
  • Mevsimselliketkisinden bağımsız olarak ele alınan veriler ile çekirdek enflasyongöstergelerinin ü. aylık ortalamaları göz önünde bulundurulduğunda, enlasyonunana eğiliminde yükseliş olduğu gözlemlendi. Bu durumun ortaya çıkışında enbüyük etkiyi hizmet fiyatları göstermiş oldu.
  • Yüksek bazetkisiyle birlikte son dönemde döviz kurunda yaşanan gelişmeler ile iktisadifaaliyetlerdeki zayıf seyir, enflasyonda düşüş yaşanmasını destekleyenfaktörler arasına girdi.
  • Enerjifiyatları haziran ayında %1.04 oranında azalma gösterdi. Nitekim bu gelişmeninortaya çıkmasında şebeke suyu ve akaryakıt fiyatları doğrudan etkili oldu.Bunun yanında son dönemde döviz kurunda yaşanan gelişmeler ile küresel bağlamdapetrol fiyatlarında düşüş yaşanmasının akabinde akaryakıt fiyatları %2.23oranında gerileme gösterirken, şebeke suyu fiyatlarında yaşanan düşüşte iseİstanbul ilinde yapılan indirimin etkisi öne çıktı.
  • Yurt içiüretici fiyatlarında aylık artışın ılımlı gerçekleşmesine döviz kuru ve petrolfiyatlarında yaşanan gelişmeler doğrudan etki gösteren faktörler oldu.
  • Tüketicifiyatları üzerindeki üretici fiyatlarından kaynaklanan maliyet baskıları birnebze azalmış oldu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.