SON DAKİKA
Hava Durumu

Memur zammında yeni dönem: Yaşadığı şehre göre zam mı alacaklar? Cumhurbaşkanı Erdoğan resmen açıkladı!

Emekli ve memur maaşı zamları için milyonların gözü Temmuz ayındayken, Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir uygulamayı resmen duyurdu. Erdoğan, memurların yaşadığı şehre göre zam alabileceğini ifade etti. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2023 10:05
Haber Güncellenme Tarihi: 02.05.2023 10:04
https://gazetebanka.com/
Memur zammında yeni dönem: Yaşadığı şehre göre zam mı alacaklar? Cumhurbaşkanı Erdoğan resmen açıkladı!

Türkiye’deki milyonlarca emekli ve memurun gözü, Temmuz ayında yapılacak olan maaş zammı açıklamasına çevrildi. Temmuz ayında, TÜİK’in Türkiye için açıkladığı 6 aylık enflasyon verileri göz önünde bulundurulacak ve enflasyonla maaş arasındaki fark kapatılmış olacak. Temmuz ayında yapılacak olan maaş zammının netleşmesi için öncelikle TÜİK’İn verilerini açıklaması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Memur maaşı ne kadar olacak? Temmuz’da memura ne kadar zam gelecek?” soruları merakla araştırılırken yeni bir uygulamayı ortaya koydu. Özellikle metropollerde ev kiralarının büyük artış gösterdiğini belirten Erdoğan, bu bölgeler için harekete geçtiklerini açıkladı. Erdoğan, büyük şehirlerde kira için fahiş fiyat sorununu çözmek için TOKİ ile daimi işbirliğinde olduklarını ifade etti.

MAAŞ İLAVESİNİN YANINDA LOJMAN MI GELİYOR?

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, Erdoğan’ın yaptığı konuşma üzerine tespitlerini paylaştı. Zengin, büyük şehirlerde memur maaşına ek ilaveler yapılabileceğini ve bu durumda bölgesel geçim endeksinin dikkate alınabileceğini açıkladı. Zengin, maaşa ilavelerin yanı sıra, öğretmen, polis ve devlet memurları için büyük şehirlerde lojman sistemine geçilebileceğini kaydetti.

TOKİ’nin lojman inşaatına başlayabileceğini dike getiren Zengin, bu sayede memurlar için fahiş fiyat sorununun önüne geçilebileceğinin altını çizdi.

SEYYANEN MAAŞ ZAMMI UYGULANMALI

Tarkan Zengin, özellikle İstanbul gibi pahalı kentlerde yaşayan memurlar için seyyanen zam uygulanmasının büyük önem taşıdığını ifade etti ve maaş zammında bölgesel geçim endeksinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. AK Parti Seçim Beyannamesi’nde memurlara özel olarak bir başlık yer alıyor ve bu başlıkta memurlara yönelik yeni çalışmalardan söz ediliyor.

Seçim beyannamesine göre, başta İstanbul olmak üzere diğer metropollerde yaşayan memurların hayat standartlarını yükseltmek için çeşitli adımlar atılacak. Yaşanan bölgeye göre seyyanen zam ve lojman gibi fırsatlar henüz varsayım olarak kalsa da, seçimden sonra bu vaatlerin yerine getirilmesi bekleniyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.