SON DAKİKA
Hava Durumu

Konut Kredisi Kullanacaklar Dikkat! Ev Fiyatları Yükselecek Mi?

Haber Giriş Tarihi: 15.07.2019 15:51
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Konut Kredisi Kullanacaklar Dikkat! Ev Fiyatları Yükselecek Mi?

Pek çok kişi bankaların müşterilerine sunduğu konut kredisiürünlerinden ve kampanyalarından yararlanarak konut sahibi olmanın hayalinikuruyor. Mevcut durumda gayrimenkul sektöründe ev fiyatlarının çok yüksektutarlara ulaşmış olmasıyla birlikte, bankaların konut kredisi kampanyalarında uyguladıkları faiz oranlarının yüksekolması ev satın alma hayali kuran kişilerin hayallerini ertelemek zorunda kalmasınaneden oluyor. Ancak son dönemde özel ve kamu bankalarının gayrimenkul sektörünüyeniden hareketlendirmek amacıyla başlattığı konut kredisi faiz oranlarıindirim kampanyaları, ev sahibi olmak için konut kredisi çekecek olanvatandaşları sevindirmeye devam ediyor.

Bununla birlikte konut sektörünü yeniden canlandırmak veeski satış oranlarının yakalanması için kampanyalar düzenleyenler sadece özelve kamu bankaları ile sınırlı kalmıyor. Bu kapsamda inşaat maliyetlerindeyaşanan yükseliş her geçen gün katlanarak artarken düşen konut satışları da konutüreticilerini indirimler yapmaya zorluyor. Bu bağlamda ev almak için doğruzamanın ne zaman olduğunu merak eden vatandaşlar, gerek kendi evlerinde oturupkira ödeme yükünden kurtulmak gerekse de gayrimenkul sektörüne yatırım yapmakisteyenler, sektöre dair araştırma yapmaya devam ediyor. Peki, mevcut durum evsatın almak için doğru zaman mı?

Uzmanlar Ne Diyor?

Gayrimenkul sektörünün önde gelen uzmanlarından biri olan ÖZAK GYO Yönetim Kurulu Başkanı AhmetAkbalık, ev satın almak isteyen kişilere mevcut durumdaki fırsatlardanyararlanmalarını tavsiye etti. Akbalık yapmış olduğu açıklamasında konutsektöründe inşaat maliyetlerinin son yıllarda %50 ila %70 arasında arttığınıbelirterek, gayrimenkulde fiyatların dip yaptığına dikkat çekti. “Bu fiyatlarıbulmak bundan sonra mümkün olmayacak.” ifadelerini kullanan Akbalık, yeni konutruhsatı alımında %50’lerden fazla düşüş olduğunu ve bu durumun da mevcutkonutların daha fazla değerlenmesini sağlayacağını vurguladı.

“Ne sanayici, ne yatırımcı, ne bankacı, ne de devlet budurumdan memnun” diyen ÖZAK GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık,gayrimenkul yatırımının her zaman kazandırdığını ve bu alana talebin her zamanolduğunu ancak uygun şartların bulunamadığını belirtti. Akbalık konutsatışlarının önümüzdeki süreçte toparlanacağını kaydederek “Kısa dönemdepotansiyel kârı görünce insanlar yeniden gayrimenkul yatırımına odaklanacak.”dedi.

Konut Üretiminde Arz TalepDengesi Korunmalı

Ahmet Akbalık yapmış olduğu açıklamasında konut üretimindearz talep dengesinin kurulması gerektiğini ifade etti. Bununla birliktegayrimenkul sektörüne yeni oyuncuların girmesi ve yeni projelere imza atılmasıgerektiğine de dikkat çeken Akbalık, “Fakat kamu otoritesi ruhsat verirkenarz-talep dengesini gözetmeli ve ruhsat sahibinin sermaye yapısını incelemeli.”dedi. Dünyanın pek çok yerinde bu işlerin bu tür yöntemler ile yapıldığınıvurgulayan Akbalık, bizde de bu sistemin olması gerektiğini aktardı.

Ahmet Akbalık açıklamasında “Siz bir projegeliştiriyorsunuz, hemen çevrenize kopya projeler geliyor. Hem siz hem dekendileri kaybediyor, ülke kaynakları boşa harcanmış oluyor. Bölgede zaten arz fazlası varken sürü psikolojisiylegidip oraya ısrarla yeni konut yapmanın anlamı yok.” dedi. Bu bağlamda binlercestok bulunması halinde bir bölgede yeni inşaatın da yapılmaması gerektiğinedikkat çeken Akbalık sektörün bundan sonraki dönemde daha bilinçli şekilde evirileceğinidüşündüğünü ifade etti.

Hatalı KonutÜretimine Dikkat Edilmeli

Son dönemde emlak sektörünün en çok tartışılan konularıarasında yer alan konut stoku hakkında da dikkat çekici açıklamalarda bulunanAhmet Akbalık, defolu ürünlerin yaratmış olduğu stok, arz fazlası varmış gibibir algıya neden olduğunu ifade etti. Bu kapsamda bölgenin ihtiyaçlarına uygunolmayan, yeni şehircilik anlayışıyla bağdaşmayan, bilinçsizce yapılan konutların sektörün kamburu haline geldiğinibelirten Akbalık son olarak “İşini doğru yapan, beklentilere uygun ürüntasarlayan firmalar yoluna devam ediyor.” açıklamalarında bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.