SON DAKİKA
Hava Durumu

Kamu işçilerine zam geliyor! Ekonomistlerden tahminler açıklandı!

Kamu sektöründe çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2023 17:01
Haber Güncellenme Tarihi: 28.04.2023 16:50
https://gazetebanka.com/
Kamu işçilerine zam geliyor! Ekonomistlerden tahminler açıklandı!

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile yürüttükleri görüşmelerde kamu işçilerinin mali ve sosyal haklarını belirleyecek Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nün nihai aşamaya geldiği açıklandı. Ekonomist Muhammet Bayram, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1 Mayıs'ta Memur-Sen Genel Kurulu'nda müjdeyi vereceğini düşündüğünü ifade etti. Kamu işçilerinin teklifi 15 bin TL taban ücret, ilk 6 ay için yüzde 35 zam ve daha sonrası için enflasyon farkı artı yüzde 5 zam talebini içeriyordu. Şu an için hükümet tarafından yapılan ilk teklifte 11.500 TL taban ücret ve ilk 6 ay için yüzde 30 zam belirlendi. Ancak sonraki teklifte taban ücret 12.000 TL'ye yükseltildi ve ilk 6 ay için yüzde 40 zam öngörüldü. Kamu işçileri ayrıca sosyal haklarının da artırılmasını talep ediyorlar.

ZAM TALEBİ 1 MAYIS'TA KARARA BAĞLANIYOR

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'in işçi kesimini, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikasının (TÜHİS) kamu işverenini temsil ettiği görüşmelerde belirli bir aşamaya gelindi. 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde, işçi tarafının teklifi ilk başta 15 bin TL taban ücret ve ilk 6 ay için yüzde 35 zam, daha sonrası için enflasyon farkı artı yüzde 5 zam ve sosyal hakların artırılması yönündeydi.

Hükümet tarafından yapılan ilk teklifte 11.500 TL taban ücret belirlenirken, son teklifte 12.000 TL taban ücret ve ilk 6 ay için yüzde 40 zam önerildi. Ekonomist Muhammet Bayram, kamuda çalışan işçilerin doğal hakkı olan zam kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 1 Mayıs'ta Memur-Sen Genel Kurulu'nda müjdeli bir haber olarak verileceğini ve işçilerin 12-15 bin TL arasında bir rakamda pazarlığın sonuçlanacağını düşündüğünü belirtti. Bayram, ayrıca kamu işçilerinin sosyal yardım taleplerinin de karşılanacağını ifade etti.

HÜKÜMET YENİ TEKLİF HAZIRLIĞINDA

700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri devam ediyor. İşçi kesimini TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, kamu işverenini ise TÜHİS temsil ediyor. İşçi tarafı, aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, ardından tüm ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi ve birinci altı ay için yüzde 45 zam yapılması yönündeki ısrarını sürdürüyor. Hükümet ise yeni bir teklif için hazırlık yapıyor ve görüşmelerin hafta içi hareketlenmesi ve sözleşmenin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nden önce imzalanması bekleniyor. Ekonomist Muhammet Bayram'a göre, 13 bin lira civarında bir taban ücret bağlanacağı tahmin ediliyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdeli bir haber vereceği düşünülüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.