SON DAKİKA
Hava Durumu

Kamu çalışanlarının gözü kulağı Vedat Bilgin'in açıklamalarında! Memur maaşlarına zam gelecek mi?

Kamu çalışanlarının maaşlarına yönelik beklentiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yaptığı son açıklamalarla arttı. Bakan Bilgin, kamu çalışanlarının maaşlarının özel sektörü de etkilediğine dikkat çekerek, Temmuz ayında yapılacak memur maaş zammının refah payıyla değerlendirileceğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2023 15:03
Haber Güncellenme Tarihi: 28.04.2023 15:03
https://gazetebanka.com/
Kamu çalışanlarının gözü kulağı Vedat Bilgin'in açıklamalarında! Memur maaşlarına zam gelecek mi?

Memur maaş zamları enflasyon oranlarına göre belirleniyor. 2023 yılının başında yapılan toplu sözleşme zammına ek olarak %30 oranında artış yapılmıştı. Ancak memur maaş zammı için belirleyici olan enflasyon rakamları açıklandıktan sonra belirlenecek. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre, Ocak, Şubat ve Mart aylarında toplam enflasyon .52 oldu. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon rakamları ise memur maaş zammı için belirleyici olacak.

YENİ AÇIKLAMALAR GELDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur maaşlarına yapılacak zam hakkında yeni açıklamalar yaptı. Kamuda çalışanların ücretinin önemine dikkat çeken Bilgin, geçen yıl refah payı dahilinde yapılan %30 zamın ardından Temmuz ayında yapılacak olan memur maaş zammının refah payı dahilinde değerlendirileceğini belirtti.

Geçen yıl enflasyonun üzerinde zam yapılmışken, bu yıl enflasyon rakamlarına göre zam yapılması bekleniyor. Ancak ne kadar zam yapılacağı henüz belli değil. 3 Mayıs'ta açıklanacak olan enflasyon rakamlarının ardından memur maaş zammı netleşecek.

TEMMUZ AYINDA MEMURA ZAM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu çalışanlarının ücretlerinin önemine vurgu yaparak, kamu sektörü emekçilerinin özel sektöre öncülük ettiğini ve memurların bundan olumsuz etkilenmediğini belirtti. Bilgin, refah payıyla birlikte yüzde 30 zam yapıldığını ve Temmuz ayında memur zamlarının olduğunu ifade etti. Ayrıca, memur maaşlarına toplu sözleşme gereği zam yapılacağını ve Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte zam oranının netleşeceğini söyledi. 2023 yılında yapılan %30 zam ile birlikte en düşük memur maaşının 11 bin 688 TL olduğu bilgisi de verildi. Bakan Bilgin'in son açıklamasından sonra memur maaşlarına refah payının eklenmesi de gündemde. Ancak konuyla ilgili resmi açıklamanın henüz yapılmadığı belirtildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.