SON DAKİKA
Hava Durumu

İTO Başkanı: Vergi ve SGK Borçları da Yeniden Yapılandırılabilir!

Haber Giriş Tarihi: 13.07.2019 05:39
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İTO Başkanı: Vergi ve SGK Borçları da Yeniden Yapılandırılabilir!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, düzenlenen temmuz ayı olağan meclis toplantısında, vergi ve SGK borçlarını da kapsayan Finansal Restorasyon Planı ile ilgili olarak dikkat çekici açıklamalar yaptı. "Yeni İstanbul Yaklaşımı" adı verilen şirket borç yapılandırmasının daha geniş bir kapsamda "Finansal Restorasyon Planı" şeklinde ele alınabileceğini kaydeden Avdagiç önemli önerilerde bulundu.

Bünyesinde 420 bin işletmenin üye olarak bulunduğu İstanbul Ticaret Odası (İTO) üyeleri temmuz ayı olağan meclis toplantısı için bir araya geldi. Toplantının gündem maddelerinden biri olan ve "Yeni İstanbul Yaklaşımı" olarak isimlendirilen şirketlerin borç yapılandırılmasının, daha geniş bir kapsamda ele alınabileceğine değinildi. Bu kapsamda "Finansal Restorasyon Planı" olacak şekilde söz konusu borç yapılandırmanın gündeme getirilmesi önerildi.

İTO Başkanı ŞekibAvdagiç'ten Açıklamalar

Toplantının açılış konuşmasını yapan İTO Başkanı ŞekibAvdagiç, 15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana 3 yılın geride kaldığınıhatırlatarak, 15 Temmuz'u asla unutmayacaklarını kaydetti. Son dönemdehükümetin borçlu şirketlerin finansal yapılandırmasına ilişkin bir kanunteklifini TBMM'ye sunduğuna dikkat çeken Avdagiç, söz konusu kanun teklifininborçlu şirketlerin finans kuruluşlarına olan borçlarının yenidenyapılandırmasına yönelik kapsamlı bir çerçeve çizdiğini aktardı.

Avdagiç bu teklifle birlikte ekonominin mevcut durumda kilitsorunlarından birine el atıldığına dikkat çekerek, tüm gelişmiş ekonomilerdeolduğu gibi Türkiye ekonomisinin de temel taşının şirketler olduğunu vurguladı."Türkiye'nin şirketleri, Türkiye'nin istihdamıdır. Türkiye'nin şirketleri,Türkiye'nin daha çok üretmesidir." diyen Avdagiç, Türkiye'de bulunanşirketlerin aynı zamanda Türkiye'nin geleceği olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte Tükiye'nin istihdamını, üretimini,kapasitesini ve geleceğini korumak için atılan bu adımların takdirlekarşılanması gerektiğini dile getiren İTO Başkanı, şirketlere verilen bufırsatın Türkiye'nin istihdam, üretim ve hizmet kapasitesini korumak içinönemli olduğunu aktardı.

Finansal RestorasyonPlanı

Bankacılık sektöründe takipteki alacakların büyüklüğünün 115 milyar lira olduğuna dikkat çeken Şekib Avdagiç, böyle bir süreçte konuya kanun düzeyinde el atılmış olmasının büyük önem taşıdığını dile getirdi. Ekonominin aktörlerinin üretim içinde tutulacağını ifade eden Avdagiç, borç yapılandırılmasının hedefini şirket kurtarma operasyonu şeklinde görmediklerini ve bu sebeple söz konusu yaklaşıma "Finansal Restorasyon Planı" adı verdiklerini belirtti.

"Vergi ve SGKBorçları Yeniden Yapılandırmaya Dahil Edilebilir"

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Avdagiç, "Finansal Restorasyon Planı" adını verdikleri öneriler hakkında şu ifadeleri kullandı: "Yeniden yapılandırmada bankalar ile sanayi ve ticaret kesiminin ortak bir çalışma grubu oluşturmasını, bir öncelik listesi belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylece şirketlerin yapısal nedenlerden mi yoksa genel ekonomik koşullardan dolayı mı güçlükler yaşadığı ortaya konulabilecektir." Bu yaklaşım sıralaması ile adil bir yaklaşımın oluşturulacağını kaydeden Avdagiç, yeniden yapılandırma sürecine kamunun da katkısının önemli olduğunu ifade etti. Bu kapsamda ele alınan şirketlerin vergi ve SGK gibi kamu borçlarının da yeniden yapılandırma sürecine dahil edilebileceğini ifade eden Avdagiç, dolar ve avro bazında yüksek faizlerle gerçekleştirilen yapılandırmaların tekrarlanmaması gerektiğine dikkat çekti ve bu durumun kısa vadeli zaman kazanmanın ötesine geçmeyeceğini belirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan kanun teklifinin iş dünyası açısından çok önemli bir konuma sahip olduğunun altını çizen Avdagiç, geçmiş tecrübelerin ışığında güçlenmiş yeni bir İstanbul Yaklaşımı'nın sıkıntıların aşılmasında büyük destek vereceğini ve ekonomi çarklarının hızlı dönmesine yardımcı olacağını belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.