SON DAKİKA
Hava Durumu

İkinci Evini Alana Ekstra Vergi! Emlak Vergisi Zamlanıyor!

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2019 11:50
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
İkinci Evini Alana Ekstra Vergi! Emlak Vergisi Zamlanıyor!

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminetaşınan İkinci Kalkınma Planı'nda gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilenönemli pek çok değişiklik bulunuyor. Emlak vergisinin zamlanmasından, ikincievini satın alan gayrimenkul sahiplerinin ödemesi gereken ek vergilere kadartüm yeni düzenlemeler hakkında detaylı bilgileri haber yazımızdabulabilirsiniz.

Emlak vergisi adı altında yılda iki kere olmak üzere vergialınıyor. Nitekim Türkiye sınırları içinde konut, işyeri veya arsa gibigayrimenkulü bulunan mülk sahipleri söz konusu emlak vergisini ödemek zorunda.Bununla birlikte yeni bir taşınmaz satın alan kişiler de kamu yetkilileritarafından belirlenen oranlarda vergi ödemekle yükümlü tutuluyor. Söz konusuvergiler, Meclis gündemine taşınan yeni kalkınma planında bir kez daha masayayatırılmış oldu. Görüşmelerde her iki vergi türünde de artırımların yapılmasıyönünde gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Ev Satın AlanlarDikkat! Vergiler Artıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanmasınınakabinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan On Birinci Kalkınma Planı kapsamında gayrimenkul sahipleri ilekonut, işyeri ve arsa gibi taşınmaz sahipleri olan mülk sahiplerinin vergiyükleri büyük oranda artacak. Söz konusu kalkınma planında gündeme getirilendüzenlemelerin Meclis'te görüşülüp kabul edilmesi halinde vatandaşların hemvergi yükü artacak hem de ikinci evini satın alanlara yeni vergi ve krediuygulamaları getirilecek.

Meclis'te tartışılmak üzere sunulan tasarıda yer alan "Gayrimenkullerin vergilendirilmesinde esas alınan alım satım değerinin belirlenmesi ve beyanına ilişkin yeni bir sistem devreye sokulmak suretiyle vergide adalet pekiştirilecek ve vergileme etkinleştirilecektir." ifadesi, gayrimenkul sektöründe alım ve satım bedellerinin yükseltileceği şeklinde değerlendirildi.

Kaldı ki uzun bir süredir gündemde olan emlak vergisinde gerçek beyan sistemi ile söz konusu değişiklik dile getirilmeye başlanmıştı. Yapılacak olan son düzenlemeler iel birlikte konut, işyeri e arsa gibi gayrimenkullerin alış - satış işlemlerinde ödenecek olan vergi hesaplamasında, daha önceki sistemde olduğu gibi rayiç bedel yerine gerçek satış bedeli temel alınacak. Dolayısıyla ödenen tapu harcı tutarı da büyük ölçüde artış göstermiş olacak. Düşük tapu harcı ödemesinde artık sona gelinecek. Alım satım bedellerinde yaşanan artışla birlikte vatandaşın cebinden ev alıp satarken çıkacak olan vergi parası da yükselmiş olacak. Bu bağlamda emlak vergisi ödemeleri artarken, aynı zamanda ev sahibi olan kişilerden alınacak olan emlak vergilerinde de artış olacak.

İkinci Evini Alanlar Hem Yüksek Faiz Ödeyecek Hem de Yüksek Vergi Ödeyecek!

Meclis'te görüşülen yeni kalkınma planı ile konut sahipliği, bankalardan elde edilen faiz veya borsa geliri gibi kabul edilmeye başlanacak. Bu sistem dahilinde vergilendirmeye başlanılmasıyla birlikte ev sahiplerinin ödeyeceği vergi yükü de katlanarak artış gösterecek. Planda yer alan "Gayrimenkul sahipliği üzerinden alınan vergiler diğer tasarruf araçlarının vergilendirilmesi dikkate alınmak suretiyle yeniden değerlendirilecektir." ifadesi bu değişikliğin gündem maddesi olmasına neden oldu.

Ayrıca ikinci evini alan mülk sahipleri de yeni vergi uygulamasından payını alacak. Bu bağlamda yeni kalkınma planı kapsamında "İkinci ve sonraki konut alımlarında vergileme ve kredi kullanımına ilişkin düzenleme ve uygulamalar gözden geçirilecek." ifadesi ile ek vergi ile konut kredisi kullanımında yüksek faiz oranları gündeme getirilmiş oldu. Böylelikle tapuda herhangi bir konutu gözüken kişiler, ikinci veya sonraki konut sahipliği durumlarında katlanarak artan bir vergilendirme sistemi ile karşılaşacak. Ayrıca bankaların müşterilerine sunduğu konut kredisi kullanımlarında bu kişilere farklı faiz oranları üzerinden konut kredisi seçenekleri sunulacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.