SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT ile emekli olamayan kişilere "ödeme" müjdesi! SGK resmen duyurdu!

2 milyon 250 bin çalışan, EYT’nin resmiyet kazanmasının ardından emekli olmaya hazırlanıyor! Milyonlarca emekli adayı için EYT başvuruları hız kazandı! 31 Mart’a kadar başvuru yapan EYT’liler Nisan ayında ilk maaşını alabilecek. Fakat EYT ile emekli olma fırsatını kaçıran kişiler için de müjdeli bir haber geldi. SGK resmen duyurdu, o kişiler için toplu ödeme yapılacak!

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2023 14:49
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2023 14:49
https://gazetebanka.com/
EYT ile emekli olamayan kişilere "ödeme" müjdesi! SGK resmen duyurdu!

Yıllardır süren EYT tartışmaları nihayet sonlandı, milyonlarca kişi EYT ile emekli olmaya hak kazandı. 2 milyon 250 bin kişiyi emekli edecek olan EYT kararı meclisten geçti, karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de EYT kararının yayımlanmasının ardından, milyonlarca vatandaş başvurularını hızlandırdı. 31 Mart’a kadar başvuru yapacak olan EYT’liler Nisan’da ilk maaşını almaya hazırlanıyor.

EYT ile emekli olma fırsatından yararlanamayan vatandaşlar için de müjdeli bir haber geldi. EYT ile emekli olamayan kişiler, ödenmiş olan primlerini toplu olarak geri alabilecekler. EYT ile emekli olmak için fazladan ödenen tutar prim iadesi olarak vatandaşlara geri verecek. SGK, EYT ile emekli olamayan vatandaşların prim iadeleri hakkında son kararını açıkladı.

EYT İLE EMEKLİ OLAMAYANLAR FAZLADAN ÖDEDİĞİ PRİMİ GERİ ALACAK!

Milyonlarca vatandaşı EYT ile emekli yapacak olan o kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından EYT başvuruları hız kazandı. Nisan’da ilk maaşını almak için gün sayan EYT’liler için ayrıntılar belli olurken, EYT ile emekli olma şansı yakalayamayan vatandaşlar için de nihai karar verildi.

EYT’den faydalanmak için fazladan prim gün ödemesi yapan vatandaşlar, EYT ile emekli olamadıkları takdirde ödedikleri tutarı geri alma hakkına sahip olacaklar. SGK, fazladan yapılan prim ödemelerinin toplu olarak vatandaşlara iade edileceğini açıkladı.

PRİM TUTARLARI TOPLU ÖDEME İLE GERİ ALINACAK!

Borçlanma vasıtası ile veya fazladan prim ödeme yoluyla emekli olmaya hak kazanamayan vatandaşlar SGK’nın toplu ödemesiyle paralarını geri alabilecekler. Emeklilik için yeterli prim gün sayısına sahip olamadığı takdirde, ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine başvurarak ödedikleri prim tutarını geri alabilecekler. SGK, ödemeleri toplu olarak yapacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.