SON DAKİKA
Hava Durumu

Efektif Döviz Kuru Ocak Ayında %66.28 Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ocak ayı reel efektif döviz kuru oranını açıkladı. Ocak ayında reel efektif döviz kuru %66.28 oranında kaydedildi.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2021 14:01
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2021 14:03
https://gazetebanka.com/
Efektif Döviz Kuru Ocak Ayında %66.28 Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ocak ayı reel efektif döviz kuru oranını açıkladı. Ocak ayında reel efektif döviz kuru %66.28 oranında kaydedildi. Kasım ayında en dip seviyelerde görülen reel efektif döviz kurunun yükselmesi Türk Lirası yükselişindeki olumlu havayı destekledi. Türk Lirası kasım ayından bu yana yükselişini sürdürüyor.Efektif Döviz Kuru Kasım Ayından Bu Yana YükselişteTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her ay düzenli olarak yayınladığı aylık reel efektif döviz kuru oranlarını açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre ocak ayında reel efektif döviz kuru oranları %66.28 olarak kaydedildi. Bu oran kasım ayında ise son dönemlerin en dip seviyesini görmüştü.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası reel efektif döviz kuru oranını kasım ayında %6045 oranında açıklamıştı. Tarihi olarak dip seviyelerden biri olan bu oran aralık ayında %62.31 olarak kaydedilmişti. Son 3 aylık yükseliş devam etti ve reel efektif döviz kuru ocak ayında da %66.28 oranına yükseldi. Türk Lirası’nın reel değerinin yükselişi devam etti.Efektif Döviz Kuru Nasıl HesaplanıyorTürkiye’nin dış ticaretinde önemli bir noktada duran ülkelerin para birimlerinin bulunduğu sepet üzerinden yapılan hesaplamada, ikili ticaret akımlarına kullanılarak Türk Lirası’nın ortalama değeri bulunuyor. Bu değer ile nominal efektif döviz kuru hesaplanıyor. Nominal efektif döviz kurundan nispi fiyat etiketlerinin çıkarılması ile de efektif döviz kuruna ulaşılıyor.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.