SON DAKİKA
Hava Durumu

E-Devlet’te başvurular açıldı: Onayı aldığınızda 18 ay boyunca 2500 TL hibe alacaksınız! Devlet tek kriteri açıkladı!

Devlet, sosyal ve ekonomik destek ödemelerine son sürat devam ediyor. E-Devlet’te başvurular açıldı! Onaylanan kişiler 18 ay boyunca 2 bin 500 TL hibe alabilecekler! Devlet tek kriteri açıkladı, bundan mutlaka yararlanın! İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2023 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2023 09:51
https://gazetebanka.com/
E-Devlet’te başvurular açıldı: Onayı aldığınızda 18 ay boyunca 2500 TL hibe alacaksınız! Devlet tek kriteri açıkladı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kensel Dönüşüm Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama, ülkemizin her ilinde bulunan riskli yapılar için kira yardımı yapılacağını duyurdu. Bu yardım, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 5 inci maddesi ve 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliği’nin 16 ncı maddesi hükümleri kapsamında gerçekleştirilecek.

Bu karar, özellikle riskli yapıların olduğu bölgelerde yaşayan insanların hayatını kolaylaştırmayı hedeflemektedir. İlgili kanunda belirtildiği gibi, kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında zarar görmüş kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için kira yardımı sağlanacaktır.

HANGİ İLLER İÇİN NE KADAR YARDIM VERİLECEK?

Kira yardımı, hangi illerde ne kadar olacağına dair herhangi bir açıklama yapıldı. Duyuruya göre, ilgili yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun olarak, riskli yapıların bulunduğu illerde kira yardımı yapılması planlanmaktadır. Ayrıca, yardıma başvurmak için ilgili bakanlık tarafından belirlenen bir takım şartların karşılanması gerekmektedir.

Bu kapsamda İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için 3 bin 500 TL, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa’da yaşayan vatandaşlar için 3 bin TL, diğer illerde yaşayanlar için ise 2 bin 500 TL kira yardımı verilecek ve geri ödeme talep edilmeyecek.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN!

Başvuru yapmak isteyenlerin, öncelikle ilgili belediyelere başvurarak işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Belediyeler, başvuruları inceler ve ilgili bakanlığa gönderir. Başvuru sonucunda, kişilere uygun koşullarda kira yardımı sağlanacaktır. Ayrıca e-Devlet üzerinden de kolaylıkla başvuru sağlayabşlirsiniz.

Kısacası, çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı kentsel dönüşüm genel müdürlüğü tarafından yapılan açıklama, ülkemiz genelinde bulunan riskli yapıların kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında zarar görmüş kişilere kira yardımı sağlanacağını duyurmuştur. Bu yardımın hangi illere ne kadar olacağına dair herhangi bir açıklama yapılmamıştır ancak ilgili şartların karşılanması halinde, ilgili bakanlık tarafından uygun koşullarda kira yardımı sağlanacaktır. Başvuruların, ilgili belediyelere yapılması gereklidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.