SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünyaca ünlü banka, seçimlerden sonra Türkiye için dolar tahmini yaptı: JPMorgan, seçime günler kala açıkladı! Doları olanlar dikkat!

JPMorgan, seçimlerden sonra Türk Lirası’nın dolar karşısında nasıl bir tavır sergileyeceğini açıkladı. Dünyaca ünlü banka, seçim için iki ayrı profil çizdi ve iki ayrı dolar/TL tahmininde bulundu. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2023 10:16
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2023 10:16
https://gazetebanka.com/
Dünyaca ünlü banka, seçimlerden sonra Türkiye için dolar tahmini yaptı: JPMorgan, seçime günler kala açıkladı! Doları olanlar dikkat!

JPMorgan bankacıları, alışılmışın dışında ekonomi politikalarında yalnızca mütevazı değişiklikler yapılacak gibi görünüyorsa, Türk lirasının büyük olasılıkla keskin bir şekilde düşeceğini ve önümüzdeki ay yapılacak seçimlerin ardından dolar karşısında 30'a yaklaşabileceğini tahmin ettiler.

14 Mayıs'ta Türkiye'nin çekişmeli geçen cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri, belki de yüzyıllık cumhuriyet tarihinin en önemli seçimleridir. Hem enflasyonun neden olduğu yaşam maliyeti krizinden hırpalanan seçmenler hem de son yıllarda tekrarlayan piyasa çalkantılarının ortasında ülkeden ayrılan uluslararası yatırımcılar için yol ayrımını işaret ediyorlar.

JPMORGAN ANALİSTLERİ, BAĞIMSIZ VERİLERİNİ PAYLAŞTI!

JPMorgan'ın analistleri, sonuçlardan bağımsız olarak makro ayarlamaların beklendiğini söylediler, ancak enflasyonu düşürmek için faiz oranlarının artırılması gibi daha ortodoks politikalara bağlılığın derecesine dayalı iki senaryo ortaya koydular. "Güçlü bir taahhüt" senaryosunda, doların başlangıçta 24-25'e ve sonuna kadar 26'ya yükseleceğini tahmin ettiler.

Ekonomide borçlanma maliyetlerini artıran gösterge devlet tahvili getirileri %25'e fırlayacak. Bununla birlikte, daha ortodoks politikalara geçiş daha ılımlı görünüyorsa, başlangıçta daha yavaş bir düşüşle de olsa, lira dolar karşısında yıl sonuna kadar 30'a yaklaşabilir ve bu senaryoda tahvil getirilerinin fazla ayarlanması pek olası değildir. JPMorgan'ın analistleri, "Bu nedenle taktiksel bir değerlendirmeye ihtiyaç duyulacak ve yüksek volatilite bekliyoruz" dedi.

MEVCUT POLİTİKALAR YABANCI SERMAYE GİRİŞİ İÇİN YETERLİ DEĞİL

En iyi niyetlerle bile ekonomiyi dağıtma yolunun uzayacağı konusunda uyarıda bulunurken, merkez bankasının döviz rezervlerini yeniden inşa etmeyi de muhtemelen hedefleyeceği konusunda uyarıda bulundular.

Daha yavaş bir kredi büyümesi hızı, bazı daha düşük mali baskı seviyeleri ve döviz rezervlerini yeniden inşa etmeye yönelik bir yol da dahil olmak üzere yalnızca ortodoks makroekonomik politikalara mütevazı bir dönüşün "sermaye girişlerine ilham vermesinin pek olası olmadığını", yani liranın "muhtemelen yüksek kalacağını" eklediler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.