SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya Ticaret Örgütü ve IMF’den Uyarı: İhracat Kısıtlaması Zarar Verici Olabilir

Dünya Ticaret Örgütü ve IMF salgına karşı alınan ticari önlemlerde ihracat kısıtlamasının tehlikeli ve ciddi bir şekilde zarar verici olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Yapılan uyarıda Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında alınan tıbbi malzeme ve gıda ihracatının kısıtlanmasından endişe duyduklarını belirttiler.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2020 09:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Dünya Ticaret Örgütü ve IMF’den Uyarı: İhracat Kısıtlaması Zarar Verici Olabilir

Koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerle ihracat kısıtlamaları yaşanmaya devam ediyor. Dünya Ticaret Örgütü ve IMF ise bu konuda alınan ihracat kısıtlamalarının ciddi oranda tehlikeli ve zarar verici sonuçlara yol açabileceğini belirtti.“SINIRLANDIRILAN EYLEMLERDEN ENDİŞE DUYUYORUZ”


IMF ve Dünya Ticaret Örgütü, salgın kapsamında alınan ihracat kısıtlamalarına yönelik açıklamalarda bulundu. Salgın tedbirleri kapsamında tıbbi malzeme ve gıda ihracatında kısıtlamaların uygulanmasının tehlikeli ve zarar verici sonuçlar doğurabileceğinin altını çizdiler. Konuya yönelik ise, “Özellikle, artan ihracat kısıtlamalarından kaynaklanana arzdaki bozulmalardan ve önemli tıbbi malzemelerle gıda ticaretini sınırlayan diğer eylemlerden endişe duyuyoruz” ifadelerini kullandılar.HÜKÜMETLERE İHRACAT KISITLAMALARINDAN KAÇINMA ÇAĞRISI


Yaşanan ihracat kısıtlamalarının ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda endişe duyduklarını belirten IMF ve Dünya Ticaret Örgütü, hükümetlere ihracat kısıtlamalarından kaçınmaları gerektiğini belirttiler. Tedarik zincirine zarar verdiği ve üretimi azalttığına işaret edilen ihracat kısıtlamalarına yönelik, “İhracat kısıtlamaları tehlikeli bir şekilde zarar verici olabilir” uyarısı yapıldı.Bu kısıtlamaların ekonomik ve sağlık krizini daha da kötüleştireceği belirtilen açıklamada tıbbi malzemelerin üretimini arttırmak için sınır ötesi üretim ve dağıtım alanlarının inşa etmenin önemli bir çözüm olacağı da vurgulandı. Kısıtlamaların ön plana çıkmaya başladığının altını çizen IMF ve Dünya Ticaret Örgütü, “Hükümetlere, ihracat ile diğer ticaret kısıtlamalarından kaçınmaları ve yılın başından bu yana uygulamaya koydukları kısıtlamaları hızlıca kaldırmaya çalışmaları için çağrıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandılar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.