SON DAKİKA
Hava Durumu

Cep telefonlarına büyük zam kapıda, hepsi için geçerli! O tarihte yarı yarıya fark edecek, zamlanmadan koşun…

Enflasyonun yükselmesi teknoloji piyasasında da karşılık buldu ve cep telefonu fiyatlarının zamlanacağı açıklandı. Yeni zam, tüm modeller için geçerli olacak. Peki, telefon fiyatlarına ne kadar zam gelecek? En ucuz telefon ne kadar olacak? İşte, zammın yapılacağı o tarih!

Haber Giriş Tarihi: 28.03.2023 09:35
Haber Güncellenme Tarihi: 28.03.2023 09:35
https://gazetebanka.com/
Cep telefonlarına büyük zam kapıda, hepsi için geçerli! O tarihte yarı yarıya fark edecek, zamlanmadan koşun…

Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarını üzen bir haber geldi ve cep telefonlarının zamlanacağı açıklandı. Yapılacak olan yeni zamdan, Türkiye’de satışa sunulan tüm telefon modelleri etkilenecek. Yeni kararla beraber cep telefonları fiyatlarının neredeyse yarı yarıya fark etmesi bekleniyor.

28 Mart itibariyle yürürlüğe girecek olan kararla beraber, tüketiciler şu anki mevcut fiyatları göremeyecekler. Ticaret Bakanlığı’nın aldığı karar, yeni cep telefonu almak isteyen birçok vatandaşı acele davranmaya sevk etti. Vatandaşlar, zamlanmadan telefon almanın derdine düştü. İşte beklenen o zammın miktarı!

CEP TELEFONLARININ GÜMRÜK KIYMETİ ARTIRILDI

Ticaret Bakanlığı’nın gözetim uygulaması uyarınca aldığı yeni bir kararla cep telefonları için gümrük kıymeti artırıldı. Daha önce 200 dolar olan gümrük kıymeti, 28 Mart itibariyle 350 dolara yükseltilecek. Bu yükseltme de telefonların bayilerdeki fiyatlarına yansıyacak.

Alınan kararla beraber hali hazırda vergisiz ham fiyatı 3800 TL olan bir telefona tam 2500 TL zam gelmiş olacak. Bu zamma bir de vergiler eklenince en düşük telefon fiyatı 10 bin liranın üstüne çıkabilir.

YERLİ ÜRETİCİLERİN KORUNMASI İÇİN ARTIRILMAYA GİDİLDİ

Ticaret Bakanlığı’nın gözetim uygulaması için aldığı yeni kararın gerekçesi açıklandı. Bakanlık, vergi kayıplarının önüne geçmek ve yerli üreticilerin korunması için gümrük kıymetlerinde artışa gitti. Geçtiğimiz sene 200 dolar olarak belirlenen gümrük kıymeti, 28 Mart itibariyle hayata geçirilecek olan yeni kararla 350 dolar oldu.

Yeni kararla ham fiyatı 3800 TL olan bir telefon 2500 TL zamlanacak. Bu telefon için KDV, TRT Bandrol ücreti, ÖTV vb. kalemlerde ücretlerin tahsis edilmesiyle telefon fiyatı 10 bin 500 TL’yi bulmuş olacak. Bu durumda ülkeye 3800 TL’ye giren bir telefona, bayilerde 10 bin 500 TL’lik fiyata alıcıya çıkacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.