SON DAKİKA
Hava Durumu

“Çekirdek Enflasyon” nedir ve Avrupa hakkında ne söylüyor?

Yeni yılın ikinci yarasında Euro Bölgesi’nde enflasyon, tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra yavaşlamaya ve tek hanelere dönmeye başladı. Bununla birlikte yükselen yeni bir terim var: Çekirdek Enflasyon!

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2023 09:20
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2023 09:20
https://gazetebanka.com/
“Çekirdek Enflasyon” nedir ve Avrupa hakkında ne söylüyor?

Yeni yıl ilk ayları Euro Bölgesi için iyi haberle başladı. Aylarca tüm zamanların rekorlarını kırdıktan sonra, Euro Bölgesi’ndeki enflasyon yavaşlamaya başladı ve tek haneli bölgeye geri döndü.

Eurostat tarafından yayınlanan en son flaş tahminde, yıllık enflasyonun Kasım ayında kaydedilen ,1'den önemli ölçüde düşerek Aralık ayında %9,2 olmuştu.

Krizin en büyük sebebi enerji ürünleri enflasyonuydu

Geçen yılki artışın ana itici gücü olan enerji ürünleri enflasyonu bir ayda %34,9'dan %25,7'ye keskin bir şekilde gerilerken, Euro Bölgesi’nde gıda fiyatları ılımlı bir düşüş kaydetti.

Bununla birlikte, önemli bir gösterge gerçekten yükseldi: Kasım'daki %5'ten Aralık'ta %5,2'ye tırmanan çekirdek enflasyon, tek para birimi Euro’nun yaratılmasından bu yana en yüksek rakam.

Peki ama neden?

Çekirdek enflasyon, diğerlerinden daha değişken olma eğiliminde olan enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını hariç tutarak ekonominin durumunun daha kesin bir resmini sunar. Fiyatlar geçtiğimiz aylarda olduğu gibi yükselse bile, insanlar bu temel ürünleri istikrarlı bir şekilde satın almaya devam ediyor.

Yani, enflasyon yüzünden kimse markete gitmekten vazgeçmeyecek.

Çekirdek enflasyon, bu temel ürünlerin ötesine geçerek, araba kiralamak, yeni bir akıllı telefon almak, saçını kestirmek ve sinemaya gitmek gibi bazen sırf zevk için düzenli olarak tükettiğimiz mal ve hizmet çeşitliliğine değiniyor.

Bu nedenle yüksek çekirdek enflasyonu, etrafımızdaki her şeyin daha pahalı hale geldiği anlamına gelir.

Bu nedenle, pek çok ekonomist ve politikacı, bu fenomenin ne kadar yaygın hale geldiğinin altını çizen bir terim olan "geniş tabanlı" enflasyondan söz ediyor.

Enerji maliyetindeki şok tedavi edilmeye çalışılıyor

Brüksel merkezli bir ekonomik düşünce kuruluşu olan Bruegel'de kıdemli bir araştırmacı olan Zsolt Darvas, Euronews'e "Bütün üreticiler ve satıcılar bir şekilde enerji maliyetlerindeki büyük şoku telafi etmeye çalışıyor" dedi. "Dolayısıyla, bana göre enflasyonun her türlü farklı mal ve hizmette yaygınlaşması oldukça doğal."

Çekirdek enflasyon ne kadar uzun süre yüksek kalırsa, maaşlarının ve kişisel tasarruflarının zaman içinde değer kaybettiğini görecek olan tüketiciler için acı o kadar büyük olur. Yüksek enflasyonlarda birikimler yani “para” değer kaybeder. Bu yüzden, sık sık maaşlara zam haberleri duymamız mümkün olmakla beraber bu kalıcı bir çözüm değildir.  Yani, Avrupa bölgesinde enflasyon sebepli maaş artışları sevindirici bir haber değil.

Darvas, "Ücretler enflasyon kadar artmazsa orta ve uzun vadede satın alma gücü kalıcı olarak düşecek ve bu da daha düşük tüketim, daha düşük talep ve dolayısıyla daha düşük bir ekonomi ile sonuçlanacak. " dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.