SON DAKİKA
Hava Durumu

Çağın buluşu olarak tanıtılan “Kur korumalı” devi bitiyor mu? Bakan Nebati’den ‘yeni irade’ vurgusu!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayında kur korumalı vadeli mevduat hesaplarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati’nin açıklamaları, “Ku korumalı hesaplar son mu bulacak?” sorusunu akıllara getirdi. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 14:35
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 14:35
https://gazetebanka.com/
Çağın buluşu olarak tanıtılan “Kur korumalı” devi bitiyor mu? Bakan Nebati’den ‘yeni irade’ vurgusu!

Döviz kurunda yaşanan büyük yükselişle beraber, 2021 senesinin sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, kur korumalı vadeli mevduat hesabını kullanıma açmıştı. Mevcut uygulamada, vatandaşların döviz yerine TL’ye yatırım yapmaları teşvik edilmesi hedeflendi ve TL cinsinden vadeli hesaplarına kur koruması getirildi. Buna göre, farklı vadelerde hesap açan müşteriler, vade sonunda birikimlerine faizin yanına kur farkı da kazandılar. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, çağın buluşu olarak tanıtılan kur korumalı hesaplara ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati, kur korumalı hesapların sona ermesi için yıl sonunun beklendiğini fakat globalde yaşanan ekonomik gelişmelerle hedefin zamana yayıldığını ve yeni bir iradenin doğduğunu ifade etti. Bakan Nebati’nin açıklamaları “Kur korumalı devri bitiyor mu?” sorularını doğurdu.

TL’DE KALMAYI SAĞLAYACAK YENİ ENSTRÜMANLAR

Dolar cephesinde yaşanan büyük artışla beraber, Hazine ve Maliye Bakanlığı kur korumalı vadeli mevduat hesaplarını devreye sokmuştu. Bu sistemde, yatırımını TL’ye yönelik yapan müşteriler bankalardan hem faiz, hem de vade sonunda kur farkı kadar ödeme alabiliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, mevcut sistemin sona erip ermeyeceğini açıkladı.

Bakan Nebati, kur korumalı vadeli mevduat hesabının piyasalarda son derece önemli bir profil çizdiğini, fakat bunun geçici bir yöntem olarak devreye sokulduğunu ifade etti.

“ZİHİNSEL BİR DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Bakan Nebati, Aralık 2021’de hayata geçirilen kur korumalı vadeli mevduat kararının zihinsel bir devrimin ürünü olduğunun altını çizerek, ilerleyen dönemlerde yeni enstrümanların da devreye sokulacağını ifade etti. Kur korumalıyla yastık altına giren altın ve dövizin banka hesaplarına yönlendirildiğini belirten Bakan Nebati, kur korumalıdaki topram paranın 2.2 trilyon TL’yi aştığını açıkladı. Bakan Nebati, atılacak olan yeni adımlarla ikinci bir zihinsel devrimin gerçekleştirileceğini ve TL’ye yönlendirmelerin devam edeceğini ifade etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.