SON DAKİKA
Hava Durumu

Borcu Olanlar Dikkat! Yakınlarınızın Da Başına Gelebilir!

Ekim ayında 3,3 Milyon Kişi ile başlayan e-haciz uygulamasında ikinci perde başladı! 1,5 Milyon kişinin hesaplarına konulan e-haciz sonrası vatandaşlar bankalara akın etti! Hangi borçlar için e-Haciz uygulanıyor? E-Haciz nasıl kaldırılıyor? Borçlu yakınlarına da e-Haciz geliyor mu? İş ortağımın borcundan dolay e-haciz uygulanır mı? E-Haciz sorgulama nasıl yapılır? E-Haciz uygulaması ve hakkındaki soruların yanıtları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2019 09:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Borcu Olanlar Dikkat! Yakınlarınızın Da Başına Gelebilir!

Ekim ayında uygulamaya başlaması ardından 3,3 Milyon borçlunun hesaplarına gelen e-Haciz uygulamasında ikinci perde dün itibariyle başladı! Vergi borcu başta olmak üzere devlete olan borçlarını ödemeyen borçluların banka hesaplarına e-Haciz uygulanması kapsamında dün itibariyle 1,5 Milyon kişinin hesabına e-Haciz uygulandı. Hangi Borçlara e-Haciz Geliyor?

Devlete olan borçların tahsili adına başlatılan e-Haciz uygulaması aşağıdaki borçlar için uygulanıyor:* Motorlu Taşıtlar Vergisi borçları* Sigara cezası borçları* Mahkeme harç borçları* Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçları* Trafik cezası borçları* Köprü kaçak kullanım borçları* SGK prim borçları* GSS borçlarıYakınlarınıza ve İş Ortaklarınıza E-Haciz Uygulanabilir!

Borçluların hesaplarına gelen e-Haciz aynı zamanda borçluların yakınları ve iş ortaklarının hesaplarına da uygulanabiliyor! Borcunuzu ödemediğiniz taktirde paranın tahsilatı için devlet sizin hesaplarınızla birlikte çevrenizdekilerin hesaplarına da e-Haciz uygulayabilir. E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından uygulanan e-Haciz işlemleri e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Hesabında e-Haciz bulunduğunu öğrenmek isteyen vatandaşlar www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-banka-hesaplarina-uygulanan-elektronik-haciz-sorgulama linki aracılığıyla “Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (e-haciz Banka)” sayfasından hesaplarının kontrolünü gerçekleştirebiliyor.Hesaptaki e-Haciz Nasıl Kaldırılır?

e-Haciz sorgulama sonrası ya da bankacılık işlemlerini gerçekleştirme esnasında hesabınızda e-Haciz olduğunu öğrenmeniz halinde hemen borcunuzu kapatmanız gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’na borcunuzu ödemenin ardından e-haciz uygulanan hesabın ait olduğu banka şubesine ödeme dekontu ile başvurarak hesabınıza yeniden kullanıma açabilirsiniz.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.