SON DAKİKA
Hava Durumu

Borç Yapılandırmada Muazzam Teklif: Borcunu 5 Yıla Yay! İlk Taksit Ödemesi...

Tarım ve Orman Bakanlığın tarafından kredi kullandırılan tarımsal amaçlı kooperatifler ve ortaklarının borçları için yapılandırma hazırlandı. 5 eşit taksit şeklinde ödenebilecek borçlar hakkında detaylar haberimizde...

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2020 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2020 12:36
https://gazetebanka.com/
Borç Yapılandırmada Muazzam Teklif: Borcunu 5 Yıla Yay! İlk Taksit Ödemesi...

Tarım ve Orman Bakanlığın tarafından kredi kullandırılan tarımsal amaçlı kooperatifler ve ortaklarının borçları için yapılandırma sunuldu. Bu yeniden yapılandırmayla birlikte borçların ödemesi düzenlenecek. Yapılandırma 5 eşit şekilde ödenecek. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenler 31 Ocak 2021’e kadar Tarım ve Orman bakanlığı il müdürlüklerine başvurması gerekiyor.YAPILANDIRMAYA BAŞVURU NASIL YAPILACAK?Geçtiğimiz ay borç yapılandırma konusu Meclis’ten geçmişti. Yapılandırma için başvurular alınmaya başlandı. BU tarihin en kapsamlı af yasası olarak görülür ve bu yasa birçok borcu kapsar. Tarım ve Orman Bakanlığı bazı borçların yapılandırabileceğini söyledi.  Bakanlık aracılığıyla, tarımsal hedefli kooperatifler ya da bu kooperatiflerin ortaklarına  31 Ağustos 2020’den önce kullandırılan kredilerden 17 Kasım’dan itibaren vadesi gelmiş olanları tekrar yapılandırabilirler.
Taksitlendirmeden yararlanmak isteyenler 31 Ocak 2021 mesai saati bitimine kadar bağlı olduğu Tarım ve Orman Bakanlığı il müdürlüklerine başvuru yapabilirler. Bu başvuru süresinin uzatılmayacağını duyurdular. İl müdürlüklerine başvuru, kooperatifin ortağı aracılığıyla ya da ortaklar adına kooperatif doğrultusundan yapılacaktır.TAKSİTLENDİRME NASIL OLACAK?Bu yapılandırma için yapılacak olan taksitlendirme sözleşmeleri Genç Çiftçi sayfasından düzenlenecektir. Sözleşme düzenleme tarihi 30 Haziran 2021’i geçmemelidir. Anaparaya, kredinin ödenmeyen ilk taksit vadesinin başlangıç  tarihinden itibaren 17 Kasım 2020 tarihine kadar basit oranla yıllık yüzde 3 faiz  uygulanır. Vadesi geçtikten sonra ödeme yapılırsa, bu ödemler düşülür ve yapılandırmayı esas alarak toplam borç tutarı belirlenir.Kooperatif ve ortakların kanunun yayımı tarihinden önce yaptığı  ödemelerde, tespit edilen borç tutarından fazla olması halinde herhangi bir reddedilme olmaz  ve iade yapılmaz.Taksitlendirmeye esas toplam borç miktarı 5'e bölünerek, her yıl bir  taksit olmak üzere 5 eşit taksitle tahsil edilir. İlk taksit ödemesinin vadesi  Kasım 2021 olur.KANUNİ TAKİBAT DURACAK!Borç  nedeniyle menkul ya da gayrimenkullerin icra yoluyla yapılan satışı durdurulur ve kooperatif veya ortaklarının hesaplarına banka tarafından konulan blokelerin kaldırılır. Bu işlemler sözleşmelerin ve taahhütnamenin düzenlenmesine bağlı olacak. Banka tarafından başlatılan icra takibine itiraz edilmesiyle açılan davalar, davalıların davayı kabul etmeleri ile sonuçlandırılır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.