SON DAKİKA
Hava Durumu

BDDK’dan Dikkat Çeken Analiz! Bir Günde 2.85 Milyar Dolar Satıldı

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2019 11:06
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
BDDK’dan Dikkat Çeken Analiz! Bir Günde 2.85 Milyar Dolar Satıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), dolar TL paritesinde yaşanan düşüşe dair dikkat çekici bir analizde bulundu. Kurum tarafından kamuoyuna açıklanan verilere göre, Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Zirvesi sonrasındaki ilk iş gününde yerli yatırımcılar 2 milyar 850 milyon dolarlık döviz satışı yaptı.

Japonya’da düzenlenen G-20 Zirvesi’nin dolar fiyatlarında etkili olabileceği önceden tahmin ediliyordu. Dünya ekonomisine ve siyasetine yön veren liderlerin, zirve sırasında dünya kamuoyuna yaptıkları ılımlı açıklamalar ile ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olumlu görüşmesi doların hızla düşüş fitilini yakan gelişmeler olarak görülmüştü. Bu gelişmelerin üzerine dolar kurunda yaşanan hızlı düşüş ile ilgili olarak analizlerini kamuoyuna duyuran Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, dikkat çekici bir analize imza attı. Son dönemde yapılan kur saldırısının ardından aldığı önlemlerle özellikle dolar kurundaki dengelenme sürecini başarıyla yürüten Türkiye, böylece yatırımcılardan da güven oyu almış oldu. Son dönemde başta enflasyon ve cari açık olmak üzere olumlu verilere imza atan Türkiye’de yatırımcılar döviz satışı yapmaya devam ediyor.

Dolar Son 3 Ayın En Düşük Seviyesinde

G-20 Zirvesi’nden sonra dolarkan kaybetmeyi sürdürüyor. Bu süreçten sonra TL cinsi varlıklarla iyimser havadevam ederken dolar geride bıraktığımız gün 3 ay aradan sonra ilk kez 5.60 TLseviyesinin altına inmiş oldu. Dolar kurunun bu seviyeye inmesinde yerliyatırımcıların TL cinsi varlıklara ilgisinin etkili olduğu ve döviz kurundarekor bir çözülme yaşandığı ortaya çıktı. Bankacılık Düzenleme ve DenetlemeKurumu’nun kamuoyuna açıklamış olduğu verilere göre G20 Zirvesi sonrasındakiilk iş gününde yerli yatırımcılar 2 milyar 850 milyon dolarlık döviz satışıgerçekleştirildiği görüldü.

Şirketler De Satıyor

Yine BDDK’nın verileri göz önünde bulundurulduğunda 28 Haziran 2019 tarihi itibarıyla 216 milyar 794 milyon dolar olan döviz hesaplarının büyüklüğü, 1 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla 213 milyar 744 milyon dolar seviyesine düştü. Haftanın ilk iş günü olan pazartesi günü bireysel yatırımcıların 157 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdiği görülürken, dolar varlıklarına sahip şirketlerin ise 2 milyar 693 milyon dolarlık satış yapması dikkatleri çekti. Böylece döviz hesaplarında 24 Haziran tarihinden itibaren başlayan kademeli düşüş 3 milyar 378 milyon dolar hacmine ulaştı.

Doların Düşmesi Benzin Fiyatlarına Yansıdı

Dolar kurunun yanında petrol fiyatlarının da düşmesi, benzin fiyatlarında indirimi de beraberinde getirdi. Benzinin pompa fiyatına 11 kuruş indirim yapıldı. Bu noktada Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yapmış olduğu kamuoyu açıklamasına göre 5 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 11 kuruş pompa fiyatlarında indirim gerçekleştirildi.

Öte yandan ekonomialanındaki uzmanlar dolar kurunda yaşanan kademeli düşüşün kritik seviye olan5.50 düzeyine kadar sürebileceği konusunda açıklamalarını sürdürdü.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.