SON DAKİKA
Hava Durumu

Banka ve Şirket Kurtarma Paketi: 400 Milyar Liralık Sorunlu Kredi

Haber Giriş Tarihi: 13.07.2019 12:16
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Banka ve Şirket Kurtarma Paketi: 400 Milyar Liralık Sorunlu Kredi

Hükümet, kredilerin bir bölümünün silinmesi koşullarını da kapsayan ve tepki çeken kurtarma paketi ile borcunu ödemekte zorlanan firma ve bankaları rahatlatmayı amaçlıyor. AK Parti'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğu banka ve şirket kurtarma paketinden 400 milyar lira tutarında sorunlu kredi çıktı. Geçtiğimiz yıldan bu yana batık ve sorunlu kredi miktarında yaşanan artış bir buçuk katı buldu.

hükümet, mevcut kredilerin bir bölümünü de kapsayan cazipkurtarma paketi sayesinde yüklü borcu bulunan firma ve bankalarınrahatlatılacağını belirten muhalefet milletvekilleri, "Kredi borcunu,kredi kartı borcunu ödeyemeyen halk bizden çare beklerken onları bırakıp niçinşirketleri kurtarıyoruz." açıklamalarında bulundu.

Kur Farkı ŞirketleriBorç Batağına Sürükledi

AK Parti Milletvekilleri tarafından hazırlanan ve içinde yurt dışı çıkış harcının zamlanmasından kaçak araçların affına, şirket kurtarma operasyonlarından Merkez Bankası'nda bulunan ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılmasına kadar çok sayıda madde içeren torba yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Bunun üzerine kabul edilen yasa teklifi Meclis Genel Kurulu'na devredildi. Kredi borçlarını ödeyemeyen şirketlere İstanbul Yaklaşımı adı altında ödeme kolaylığı getirilmesinin amaçlandığı maddeleri açıklayan AK Parti Milletvekili Mustafa Savaş, özellikle geçtiğimiz yıl ağustos ayında başlayan kur yükselişi, faizlerin yükselmesi ve enflasyon artışından dolayı şirketlerin kredi borçlarını ödemekte zora girdiklerini kaydetti.

Savaş'ın sunduğu verilere göre bankaların tahsili gecikenalacakları, 2018 yılının başında 64 milyar lirayı bulurken, 31 Mart 2019 tarihiitibarıyla 106 milyar liraya yükseldi. Yine bu dönemde bankalara ödemelerdeyaşanan sıkıntılar sebebiyle izlemeye alınan kredilerin tutarı ise 93 milyardan3 katına çıkarak 285 milyar liraya fırladı. AK Parti milletvekillerinin ortayakoyduğu veriler, krizin borçlu şirketlere ciddi anlamda zorluk çıkardığınıgösterdi.

Bu kapsamda yapılacak olan düzenlemeler ile birlikte tahsil imkanı bulunmayan 106 milyar liralık kredi "değersiz alacak" sayılarak kayıttan düşülecek. Bu sayede özellikle kamu bankalarının bilançoları rahatlatılmış olacak. Kalan 285 milyarlık krediye ise vade uzatma, teminat azaltma ve anaparadan silme gibi kolaylıklar sağlanacağı öngörülüyor. Bunun yanında söz konusu yöntemleri uygulayan bankacılara da krediler batsa dahi "zimmet" suçundan dava açılamayacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.