SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Albayrak’tan Olumlu Açıklamalar: 4A Kapsamında İstihdam 431 Bin Kişi Arttı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantıda iş dünyasından temsilcilerle bir araya geldi. Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde (OSKM) düzenlenen toplantıda istihdam, ihracat rakamları, cari açık ve yerli finansman kaynakları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamanın ayrıntıları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2019 19:09
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Bakan Albayrak’tan Olumlu Açıklamalar: 4A Kapsamında İstihdam 431 Bin Kişi Arttı!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istihdam verileri ile ilgili konuştu. İstihdam noktasında önemli neticeler alınmaya başladığını aktaran Albayrak: “4A kapsamındaki toplam sigortalı işe başlayan insan sayısında Eylül ayı itibariyle 431 Bin kişilik bir artış gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.Türkiye Artık Cari Fazla Veriyor!

Katıldığı toplantıda iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye’nin borçluluğuna değinerek kırılganlıkların geçmişte kaldığı belirtti. Ağustos ayı itibariyle cari fazla verildiğine dikkat çeken Albayrak, 5,1 Milyar TL olarak verilen cari fazlanın Cumhuriyet tarihinin en yükseği olduğuna dikkat çekti. Açıklamasında: “Bunu ihracatı artırırken ithalattaki köprünün düşmesiyle ama turizm gelirleri ama ekonomideki dengelenmeyle ve tüm bunu güçlü bir finansal koordinasyonla dünyadaki en başarılı hazinecilik örnekleriyle bir yılda ortaya koyduk.” dedi. 82,3 Ton Yastık Altı Altın Ekonomiye Kazandırıldı

Yerli finansmana yönelerek önemli miktarda kaynak elde edildiğini belirten Bakan Albayrak, yıl içerisinde düşük faizle gerçekleştirilen altın ve altına dayalı kira sertifikası ihaleleri sonrası 82,3 Ton yastık altı altının dönüşümünün gerçekleştirildiği belirtti.“Sırada Sağlıklı ve Sürdürülebilir Güçlü Bir Büyüme Dönemi Var!”

Finansman alanında atılan adımlara açıklamasında dikkat çeken Albayrak: “2019 yılında Bakanlığımızca izlenen strateji sayesinde sene başında bütçeye koyduğumuz 117 Milyar TL faiz ödeme bütçesini Allah’ın izniyle yılsonu itibariyle 100 Milyarın altında 99 Milyar TL gibi inşallah kapatacağız.Orada elde ettiğimiz tasarruflarla daha az ödediğimiz faiz maliyetleriyle ekonominin daha gelişmesi noktasında adımlar atacağız. Makroekonomik göstergelerin hepsinde tarihi sonuçlar aldık. Şimdi sırada sağlıklı ve sürdürülebilir güçlü bir büyüme dönemi var.” ifadelerini kullandı.“Öncü Göstergeler Ekonomideki Toparlanma Eğiliminin Yönünü Gösteriyor!”

Ticari kredi büyümesi ve istihdam konularına açıklamasında değinen Albayrak: “Temmuz, Ağustos, Eylül. Özellikle eğilimin ne yönde olduğunu bize gösteriyor. Şu an itibariyle güçlü bir toparlanma sürecine girdiğimizi gösteriyor. Birkaç rakam bunu ispat ediyor.Sadece 25 Ekim itibariyle yıllık ticari kredi büyümesi geçen yılın aynı dönemine göre %7’ye yakın bir artışla hızla toparlanmaya başladık. 4A kapsamındaki toplam sigortalı işe başlayan insan sayısında Eylül ayı itibariyle 431 Bin kişilik bir artış gerçekleşti.Bu son 10 yılın, 2017 Mart ayındaki 505 Bin kişiden sonra en yüksek istihdam artışını Eylül ayı itibariyle ortaya koyuyor. Demek ki piyasada Eylül ayından itibaren bu istihdam artışını görüyoruz. İstihdam noktasında iyi neticeler almaya başladık.” ifadelerini kullandı.Konut ve Otomobil Satışları Önceki Yıla Göre Artıyor!

Konut ve otomobil satışlarının da ekonomideki toparlanmayı gösterdiğini vurgulayan Albayrak, otomobil satışlarının önceki yılın aynı dönemine göre %138 artış göstererek 40 Bin araca ulaştığını belirterek: “İpotekli konut satışında Haziran ayında 7 Bin seviyesine kadar gerileyen aylık satışlar, Eylülde 58 Bin seviyesine ulaştı. Burada bir iyileşme var.” ifadelerini kullandı.Yeni Açılan Şirket Sayısı Son 3 Yılın En Yükseğinde!

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında ekonomik güven endeksinin %75,2 seviyesinde olduğunu belirten Albayrak, bu yıl Ekim ayında ise ekonomik güven endeksinin %89,8’e çıktığını belirtti. Yeni açılan şirket sayısına da değinen Albayrak, Eylül ayında yeni açılan şirket sayısının 7 Bin 805 olduğunu belirtti. Albayrak, bu rakamların son 3 yılın en yüksek Eylül ayı olduğuna dikkat çekti.Son Çeyrekte %4 ve Üzeri Pozitif Büyüme ile Yılı Kapatacağız

Büyümenin tüm öncü göstergelerinde iyileşmeler olduğunu belirten Albayrak, 2019 yılının son çeyreğinin %4 ve üzeri büyüme ile kapanacağını belirti. Albayrak, son çeyrek büyüme rakamı ile birlikte tüm yılın pozitif kapanacağı müjdesini verdi.Kredi Faiz Oranları 2014 Nisan Ayından Sonraki En Düşükte

Olumlu gelişmelerin vatandaşlara da aktarıldığını belirten Albayrak: “Malatya’da geçen hafta istihdam odaklı kredi paketinin ve kurumsal faizlerdeki tarihi indiriminin müjdesini verdik. 2014 Nisan ayından sonraki en düşük faiz oranına geçtiğimiz hafta itibariyle kamu bankalarımız %11 ile %13 bandına inerek bu adımı attı. 5,5 yıllık süreçten sonra en düşük faizi yakaladık.” şeklinde konuştu.“Bu Ay Bitmeden Asgari Ücretlilerin Ev Sahibi Yapılacağı Modelin Detayları Açıklanacak!”

Bugün Samsun’da verilen asgari ücretli vatandaşların ev sahibi olacağı modeli müjdesini hatırlatan Albayrak: “Bu ay bitmeden detayları Cumhurbaşkanımız açıklayacak, ifade edecek. Türkiye tarihinde görülmemiş bir vade ve maliyetle inşallah alt ve orta gelir grubu kira ödediğinin bile altında uygun bir maliyetle inşallah ev sahibi, mülk sahibi olacağı bir modeli de hayata geçireceğiz.” diye konuştu.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.