SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Birliği ve Avro Bölgesinde Ekimde Enflasyon Geriledi! Avrupa Merkez Bankası (ECB) Faiz İndirir Mi?

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölgesi’ne ait Ekim ayı enflasyon verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre 2018 yılı Ekim ayında %1,2 olan AB yıllık enflasyonu bu yıl %1,1 olarak gerçekleşirken; Avro Bölgesi’nin 2018 yılı Ekim ayında %0,8 olan yıllık enflasyonu 2019 Ekim’de %0,7’e geriledi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) düşük enflasyon nedeniyle faiz indirir mi? AB ülkeleri arasında en yüksek enflasyon hangi ülkede? AB üyelerinden hangi ülkelerin enflasyonu en düşük? AB ve Avro Bölgesi yıllık enflasyon sonuçları ile ilgili ayrıntılar haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2019 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Avrupa Birliği ve Avro Bölgesinde Ekimde Enflasyon Geriledi! Avrupa Merkez Bankası (ECB) Faiz İndirir Mi?

Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölge Ekim 2019 yıllık enflasyon sonuçları açıklandı! Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan verilerde yıllık enflasyonun AB ve Avro Bölgesi için gerilediği görülüyor. Ekim 2018’de %1,2 olan AB yıllık enflasyonu %1,1’e, Avro Bölgesi’nin ise %0,8’den %0,7’e geriledi.AVRUPA BİRLİĞİ (AB) ÜLKELERİ ARASINDA EN YÜKSEK ENFLASYON HANGİ ÜLKEDE?

Açıklanan verilerde AB üyesi ülkeler içerisinde en yüksek enflasyon %3,2 ile Romanya’da ölçüldü. Romanya’yı ise yıllık %3 enflasyon ile Macaristan ve %2,9 ile Slovakya takip ediyor.AVRUPA BİRLİĞİ (AB) ÜLKELERİNİN EN DÜŞÜK ENFLASYONU HANGİ ÜLKEDE?

AB üyesi ülkeler içerisinde en düşük yıllık enflasyon ise -0,5% ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) ölçüldü. Güney Kıbrıs’ı -0,3% ile Yunanistan ve -0,1% ile Portekiz izledi.Almanya ve Fransa’da Ekim ayında yıllık enflasyon %0,9 olarak ölçülürken, İngiltere’de %1,5 ve İtalya’da %0,2 olarak gerçekleşti. AVRUPA MERKEZ BANKASI (ECB) ENFLASYON HEDEFİ NE, FAİZ ARTIRIR MI?

ECB, fiyat istikrarının sağlanması için %2’ye yakın bir enflasyon hedefliyor. Hedef %2’nin hemen altına belirlenirken, hedeflenen rakamın altına inilmesi halinde ECB’nin faiz indirimi silahını kullanabileceği belirtiliyor.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.