SON DAKİKA
Hava Durumu

Arçelik 2020 üçüncü çeyrekte 1.7 milyar lira kar etti! Piyasa tarafından beğenilen ARCLK 2020 9 bilançosunda öne çıkanlar!

Arçelik A.Ş. (ARCLK) 2020/9 bilançosunda 1,7 milyar TL dönem karı elde etti! Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 146 artış kaydedilen dönem karında, şirketin operasyonel giderler ve ciro artışı alanında birlikte yakaladığı iyileşmeler etkili oldu. Pazar payını önemli kalemlerde güçlü artırmayı yakalayan şirketin bilançosunda hangi detaylar öne çıktı? İşte ARCLK bilançosunda öne çıkanlar ve ARCLK beklentileri haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2020 10:00
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2020 10:00
https://gazetebanka.com/
Arçelik 2020 üçüncü çeyrekte 1.7 milyar lira kar etti! Piyasa tarafından beğenilen ARCLK 2020 9 bilançosunda öne çıkanlar!

Arçelik A.Ş. 2020 yılı üçüncü çeyreğinde beğenilen bir bilanço açıkladı! Geride bıraktığımız yıla göre yüzde 146 artışla 1,7 milyar TL net kar elde eden şirket, başarılı gider yönetimi ve Pazar payında iyileşmelere ek olarak TL değer kaybını lehine kullanmayı başardı. Şirket cirodan karlılığa kadar pek çok alanda gösterdiği performansla yatırımcılarını memnun etti.TÜRK LİRASI DEĞER KAYBI BEKLENENDEN GÜÇLÜ TOPARLANMA SAĞLADI!TL’deki değer kayıplarını lehine çevirmeyi başaran şirket, güçlü ciro ve karlılık marjları ile rekor bilançoya imza attı. Yüzde 45 büyüyen ciro sonrası 11,9 milyar TL net satış rakamına ulaşılırken, yüzde 34,6 brüt kar marjına imza atıldı.OPERASYONEL GİDERLERDE İYİLEŞME NET KARI DESTEKLEDİ!Operasyonel giderleri iyileştirmeyi başaran şirket, çeyreklik bazda 170 bps iyileşme sağlarken, giderlerde yıllık bazda iyileşme 240 bps olarak rakamlara yansıdı. 2020 yılı üçüncü çeyrekte operasyonel giderler yüzde 22,8’e geriledi.PAZAR PAYINDA EN ÇOK ARTIŞ KLİMA GRUBUNDA YAŞANDI!Güçlü Pazar büyümesine bu çeyrekte de devam eden şirketin beyaz eşya grubunda Pazar payı yüzde 33 artış gerçekleştirdi. TV Pazar payı yüzde 31 artan şirketin klima Pazar payı yüzde 87 artış yakaladı.YURTDIŞI KAYNAKLI GÜÇLÜ BÜYÜMEAvrupa pazarında büyümenin rekor kırdığı bu çeyrekte, Asya-Pasifik bölgesinde büyüme yüzde 10 olarak gerçekleşti. Afrika pazarında yüzde 6 gibi düşük bir büyüme yakalanırken, Avrupa pazarındaki performans yüzde 46 olarak rakamlara yansıdı.
Yurtiçi organik büyümenin yüzde 48,8 oranında yansıdığı bilançoda, uluslararası büyüme yüzde 11,5 olarak gerçekleşti. Konsolide organik büyüme yüzde 24 olarak gerçekleşirken, kur etkisi ile yüzde 44,8 oranında büyüme yakalandı!BEKLENTİLERDE POZİTİF GÖRÜŞLER HAKİM!Şirket tarafından hazırlanan yatırımcı sunumunda da gelecek beklentileri ile ilgili olumlu beklentiler ön plana çıktı. Nisan ve Mayıs dönemindeki benzer bir zayıf dönem beklemeyen şirket, Covid-19 sonrası dönemde önemli fırsatlar görmekte olduklarını belirttiler. Şirketin ciro, karlılık ve yatırım harcamaları beklentileri şu şekilde paydaşları ile paylaşıldı:- TL bazlı yüzde 10 ile yüzde 15 arasında olan ciro büyüme tahminleri yüzde 20 ile yüzde 25 bandına çıkarıldı.- 2020 yılı FVAÖK ve uzun dönem FVAÖK marjı beklentileri yüzde 11,50 olarak korundu.- 150 ile 160 milyon Euro olan yatırım harcaması ön görüleri, 180 milyon Euro tutarına çıkartıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.