SON DAKİKA
Hava Durumu

12 Kasım Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileri? Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

Kasım ayı evde bakım maaşı illeri belli oldu! 12 Kasım günü toplam 6 ilde evde bakım aylıkları hak sahiplerine ödendi. Evde bakım aylığı yatan iller hangileri? Evde bakım aylığı sorgulama nasıl yapılır? 

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2019 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
12 Kasım Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileri? Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

Kasım ayının ilk haftası ile birlikte ödenmeye başlanan evde bakım aylığı, hak sahipleri tarafından yakından takip ediliyor. Bakıma muhtaç aylığı olarak da bilinen evde bakım maaşı 12 Kasım 2019’da toplamda 6 ilde ödendi. Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileri?

* Amasya* Giresun* Hatay* Sakarya* Siirt* TokatEvde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylığı sorgulama işlemleri SMS ile ya da e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. E-Devlet üzerinden sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkini kullanarak TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız halinde evde bakım aylığının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.SMS ile evde bakım maaşı sorgulama yapmak için maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası’ndan almanız gereklidir. Evde bakım aylığını Ziraat Katılım Bankası’ndan alan hak sahipleri “BAKIYE” yazarak 4747’e kısa mesaj göndermeleri halinde maaşlarının ödenip ödenmediğinin teyidini yapabilirler.Evde Bakım Maaşı (Aylığı) Nedir?

Evde bakım aylığı, evinde bakmakla yükümlü bulunan ve bu yükümlülüğü rapor ile belgeleyen kişilere devlet tarafından yapılan aylık ödemedir. Evde bakım aylığı alabilmek için bakıma ihtiyacı olan engellinin aşağıda belirtilen yakınlıkta (üveyler de dahil) akrabası olunması gereklidir:* Eşi* Çocuğu* Çocuklarının eşleri* Annesi* Babası* Torunu* Torunlarının eşleri* Kardeşi* Kardeşlerinin eşleri* Kardeşlerinin çocukları* Kardeşlerinin çocuklarının eşleri* Eşinin annesi ya da babası* Eşinin kardeşleri* Amcaları veya eşleri* Amca çocukları veya eşleri* Halaları veya eşleri* Hala çocukları ve eşleri* Dayıları veya eşleri* Dayı çocukları veya eşleri* Teyzeleri veya eşleri* Teyze çocukları veya eşleriEvde Bakım Maaşı (Aylığı) Alma Şartları Nelerdir?

Evde bakım aylığını alabilmek için ağır engelli olunduğunu gösterir rapora sahip olunması gerekir. İlgili rapor SGK tarafında onaylı tam teşekküllü hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmelidir. 
Yukarıda belirtilen raporda en az %50 oranında “ağır engelli” bölümünün evet şeklinde yanıtlanması gereklidir. Küçük çocuklar bu aşamada istisnadır.Engelli bakım maaşı alınabilmesi için hane içi gelirle ilgili bir kriter daha bulunmaktadır. Hane içindeki kişi başı gelirin, asgari üretin 3’te 2’sini geçmesi halinde evde bakım maaşı alınamaz. Bu kriterin tek istisnası ile herhangi bir vatandaşın bakmakla yükümlü olmadığı bir engelliye bakmak istemesidir. İlgili durumda engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 1,5 katını geçmemesi durumunda evde bakım aylığı hakkı kazanılır.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.