SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni Vergi Paketi Düzenlemesi Meclis’ten Geçti! Yeni Vergi Düzenlemesiyle Hayatımıza Giren Yeni Vergiler ve Revize Edilen Vergi Oranları Neler?

Dijital Hizmet Vergisi ve bazı vergi kalemlerinde yapılan düzenleme ile ilgili 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK), Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edildi! Dijital hizmet vergisi, gelir vergisi, konaklama vergisi, hakemlere vergi ve vergi güvenliği alanında düzenlemelerin yapıldığı Yeni Vergi Paketi ile Değerli Konut Vergisi uygulamasına geçilmesi mecliste kabul edildi! İşte yeni vergi düzenlemesi ayrıntıları…

Haber Giriş Tarihi: 22.11.2019 11:43
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Yeni Vergi Paketi Düzenlemesi Meclis’ten Geçti! Yeni Vergi Düzenlemesiyle Hayatımıza Giren Yeni Vergiler ve Revize Edilen Vergi Oranları Neler?

Yeni vergi düzenlemesi ile ilgili 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK), Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi! Düzenleme ile dijital hizmet vergisi başta olmak üzere gelir vergisi, konaklama vergisi ve vergi güvenliği gibi pek çok alanda yenilikler getirildi.YENİ VERGİ DÜZENLEMESİ SONRASI HANGİ YENİ VERGİLER HAYATIMIZA GİRDİ?


TBBM Genel Kurulu’nda kabul edilen yeni değişiklikle birlikte “Dijital Hizmet Vergisi”, “Konaklama Vergisi” ve “Değerli Konut Vergisi” hayatımıza girmiş oldu.Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

Dijital hizmet vergisi, dijital hizmet sağlayıcılar tarafından sunulan tüm reklam hizmetleri için uygulanacak yeni vergidir. Dijital ortamda herhangi türde içeriğin satışı yanında dinlenmesi, izlenmesi, kaydedilmesi ve oynatılması gibi hizmetler ve kullanıcıların birbirleri ile etkileşime geçebildikleri dijital ortamların sağlatılması ve işletilmesi sonucu elde edilen kazanç, dijital hizmet vergisine tabii tutulacak.Vergi güvenliği açısından mükellefin Türkiye’de ikamet etmemesi ya da kanuni iş yerinin bulunmaması hallerinde bağlı olarak vergi güvenliğinin sağlanması amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni vergide yetkilendirildi. Verilen yetki ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi alacağının güvenliği için vergiye tabi işlem tarafları ve aracılık edenlerin de verginin ödenmesinden sorumlu sayacak.Dijital Hizmet Vergisi Muafiyetleri Nelerdir?

Dijital hizmet vergisinde mükellef olarak dijital hizmet sağlayıcılar olarak kabul edilecek. Hizmet sağlayıcıların tam mükellef olup olmaması ya da Türkiye’de işletmesi bulunmaması gibi haller muafiyet kapsamına alınmayacak! Dijital hizmet vergisinden muafiyet ise şu şartlarda mümkün olabilecek:*  Türkiye’de 20 milyon TL’den az para kazananlar* Dünya genelinde elde ettiği hasılat 750 milyon Euro ya da muadili döviz karşılığından az olanlarDijital Hizmet Vergisi İstisnaları Neler?

Yeni vergi düzenlemesine göre dijital hizmet vergisi istisnaları şu şekilde belirtildi:* Telgraf ve Telefon Kanunu’nun ulusal çapta kamuya açık mobil elektronik haberleşme hizmetleri üzerinden Hazine payı ödenen hizmetler* Bankacılık Kanunu kapsamında bazı hizmetler* Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanunun, Ar-Ge merkezlerinde Ar-Ge faaliyetleri sonucunda oluşturulan ürünlerin satışı ile münhasırın bu ürünler üzerinden sunulan hizmetlerden etti eilen hasılatDijital Hizmet Vergisi Oranı Nedir?

Dijital hizmet vergisi oranı yüzde 7,5 olarak yeni hizmet vergisinde belirtildi. Yapılan bu düzenleme ile 2018 yılının Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile getirilen yüzde 15’lik vergi ile birlikte dijital hizmet sağlayıcılar iki kere vergilendirilmiş olacak.Konaklama Vergisi Nedir?

Konaklama vergisi; otel, motel, pansiyon, tatil köyü, misafirhane, apart otel, dağ evi, yayla evi ve kamping alanlarında yapılan geceleme ile ilgili konaklama tesislerinde sunulan yeme, içme, aktivite, havuz, spor, termal vb. hizmet ve alanların kullanımını vergilendiren yeni vergidir.Konaklama Vergisi İstisnaları Nelerdir?

Konaklama vergisi istisnaları şu şekilde belirtilmiştir:* Öğrenci yurtları ve pansiyonları ilgili konaklama tesislerinin kamplarında öğrencilere verdikleri hizmetler* Türkiye’deki diplomatik temsilcilikler, konsolosluklar ve bunların diplomatik haklara sahip mensupları (karşılıklı olmak şartı ile)* Uluslararası anlaşmalar uyarınca vergi muafiyeti tanınan uluslararası kuruluşlar ve mensuplarına verilen hizmetlerKonaklama Vergisi Oranı Nedir?

Konaklama vergisi oranı 31 Aralık 2020 tarihine kadar yüzde 1, ilgili tarih sonrası yüzde 2 olarak uygulanacak.Değerli Konut Vergisi Nedir?

Değerli konut vergisi, değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan konutlara getirilen yeni vergidir.Değerli Konut Vergisi Muafiyetleri Nelerdir?

Değerli konut vergisinden muaf tutulacak durumlar şu şekildedir:* Genel ve özel bütçeli idarelerin, belediyelerin ve üniversitelerin maliki veya intifa hakkında sahip olduğu mesken niteliğindeki taşınmazlar* Tek konutu olanlardan; hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların sahip olduğu mesken niteliğindeki taşınmazlar* Elçilik ve konsolosluk olarak kullanılan mesken nitelikli taşınmazlar ile elçilerin ikametindeki taşınmazlar ve bunların müştemilatı (karşılıklı olmak kaydıyla)* Merkezi Türkiye’de bulunan milletlerarası kuruluşlara, milletlerarası kuruluşların Türkiye’deki temsilciliklerine ait mesken nitelikli taşınmazlar* Esas faaliyet konusu bina inşası olanların işletmelerine kayıtlı bulunan ve henüz ilk satışa, devir ve temlike konu edilmemiş yeni inşa edilen mesken nitelikli taşınmazlarDeğerli Konut Vergisi Oranı Nedir?

Değerli konut vergisinin oranı, konut değerine göre şu şekilde uygulanacak:* Konut değeri 5 milyon TL – 7,5 milyon TL aralığında ise binde 3* Konut değeri 7,5 milyon TL – 10 milyon TL aralığında ise binde 6* Konut değeri 10 milyon lirayı aşıyorsa yüzde 1GELİR VERGİSİNE YENİ ÜST LİMİT!


Düzenleme ile gelir vergisi tarifesine yeni bir üst limit eklendi! Yeni vergi düzenlemesi ile birlikte 500 bin TL ve üzeri kazanç elde edenlere yüzde 40 vergi uygulanacak.Süper Lig sporcularına uygulanan gelir vergisi kesinti oranı da 31 Ekim 2019 tarihi ve sonrası sözleşme imzalanması şartı ile yüzde 20’ye yeni vergi düzenlemesi ile birlikte çıkartıldı. Mevcut sözleşmesi bulunan sporcular uygulamadan sözleşme bitimine kadar muaf tutuldu.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.