SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni BES Düzenlemesi! Sistemden Çıkmadan Nakit Çekilebilecek

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2019 05:35
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Yeni BES Düzenlemesi! Sistemden Çıkmadan Nakit Çekilebilecek

Meclis’e sunulan 2019 – 2023 On Birinci Kalkınma Planı’ndayurt içi tasarrufların artırılması amacıyla pek çok yeni düzenleme bulunuyor.Bunlar arasında yer alan Bireysel EmeklilikSistemi (BES) yenidüzenlemesinde, katılımcılar diledikleri takdirde sağlık masrafları, eğitimharcamaları, evlilik durumları ve mülk sahibi olma gibi ihtiyaçları içinsistemden çıkmadan birikimlerinin bir kısmını nakit olarak çekebilecek.

Yurt içi tasarrufların artırılması ve artan tasarruflarınimalat sanayisindeki öncelikli sektörlere ve üretken alanlardaki yatırımlarınfinansmanına yönlendirilmesi amacıyla 11.Kalkınma Planı Meclis’in gündemine taşındı. 2019 ila 2023 yılları arasınıkapsayan bu planda yer alan planlar arasında Bireysel Emeklilik Sistemi’neyönelik yeni düzenlemeler de yer alıyor. Bu kapsamda uzun vadeli tasarruf yapmaeğiliminin güçlendirilmesi için kamu emeklilik sistemi dışındaki emekliliksistemlerine katılımlar teşvik edilecek. Bununla birlikte bireylerin sadecekamu emeklilik sistemi ile değil alternatif sistemler sayesinde gelirlerininartması da sağlanacak. Öte yandan BES katılımcı sayısının artırılmasınınhedeflendiği bu planlarda ayrıca, katılımcıların sistemde kalış süreleri ve fontutarlarında da yüksek rakamlar hedef haline getirilecek.

Gençlere cazip seçenekler sunulacağı düzenlemede, gençlerinuzun dönemli tasarrufları tercih etmeleri için BES’teki mevcut devletdestekleri yaşa göre farklılık gösterecek. Bunun yanında BES katılımcılarınınkısa vadede gerekli olan nakit ihtiyaçlarını karşılamak için sistemdençıkışlarının önüne geçilecek. Bu doğrultuda sağlık harcamaları, eğitim masrafları,mülk sahibi olma ve evlilik gibi durumlarda ortaya çıkan ihtiyaçlar nedeniylebireylere sistemden çıkmadan BES sisteminde biriktirdikleri fonların birkısmını nakit olarak çekme imkanı sunulacak.

Kıdem Tazminatı İleBirleştiriliyor

Bireysel Emeklilik Sistemi içinde önemli bir paya sahip olan otomatik katılım sistemi, sistemde kalış süresi ve fon tutarını artırma hedefi doğrultusunda yeniden düzenlenecek. Bununla birlikte bireysel hesaplar kapsamına uygun şekilde kurulacak olan Kıdem Tazminatı Fonu, Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre hale getirilecek.

Öncelik verilen sektörler başta olmak üzere tüm işkollarında, şirket tasarrufları ve verimli kullanımı ilave vergisel teşviklerile artırılacak. Meslek esaslı tamamlayıcı emeklilik kurumlarının iyi uygulamaörnekleri doğrultusunda sektörel gelişme hedeflenecek. Bununla birlikteöncelikli sektörlerde yer alan şirketlerin nakit sermaye artırımları ilavevergisel düzenlemelerle teşvik edilmiş olacak.

İkinci ve SonrakiKonutlar İçin Yeni Vergi Düzenlemesi

İkinci konut veya ikiden fazla konut alımlarında vergileme ve konut kredisi kullanıma ilişkin düzenlemeler yeniden gözden geçirilecek. Mevcut durumda imar değişikliklerinden kaynaklanan değer artışlarının vergilendirmesi hakkında mevzuat ve uygulamada güçlendirmeler yapılacak. Hane halkı tasarruflarının artırılması amacıyla borçlanarak harcama yerine harcama öncesinde tasarruf etme davranışına teşvikler yapılacak.

Eğitim, dayanıklı tüketim malları ve tatil gibi harcamalarda, söz konusu harcama kalemi gruplarına özel olarak bankalarda birikim hesapları oluşturulmasının önü açılacak. Bu kapsamda vatandaşların bu birikimlerini kullanarak gerçekleştirdikleri harcamalarda satın alacakları ürünler ile ilgili olarak vergisel teşvikler yapılacak.

Meclis’e sunulan 11. Kalkınma Planı kapsamında gerçekleştirilmesiplanlanan düzenlemeler ile geçtiğimiz yıl %26,5 olan yurt içi tasarruflarıngayrisafi yurt içi hasıla içindeki payının plan sonunda %30,3’e çıkmasıhedefleniyor. Bununla birlikte mevcut durumda BES katılımcı sayısının da 11,6milyondan 15,2 milyona çıkarılması amaçlanırken, BES fon tutarının da 96,3milyar liradan 296 milyar liraya çıkarılması hedefleniyor.

Özel Sektöre YeniDüzenlemeler

11. Kalkınma Planı kapsamında uygulamaya geçirilecekdüzenlemeler arasında cari açığın finansmanına yönelik hedefler de yer alıyor.Bu bağlamda özel sektör yatırımını kolaylaştıracak temel bir düzenlemenin yanısıra, öngörülebilirliği, şeffaflığı artıracak, yatırımcı güvenini pekiştirecek,aleyhe hükümlerin geçmişe yürümezliğini garanti altına alacak, yatırımlarınhızlanmasının önündeki engelleri kaldıracak yeni yönetmelik planlamalarıgündeme getirilecek.

Özel sektöre yapılacak olan yatırımlarda, her türlü resmiişlemin kamu idaresi tarafından tek bir muhatap üzerinden tamamlanması içindüzenleme yapılacak. Böylece bürokratik işlemlerde süreç hızlandırılmış olacak.Zira özel sektör yatırımlarına ilişkin gerekli izinleri alma, onaylama veruhsat alma gibi süreçlerin hızlı, kullanıcı dostu ve düşük maliyetli olmasısağlanacak. Aktif tanıtım, müzakere ve özelleştirilmiş teşvik mekanizmaları ileimalat sanayisinde yüksek katma değer yaratması planlanan yatırımların ülkeyeçekilmesi amaçlanacak.

Yabancı EmeklilikFonları Türkiye’de Toplanacak

Cari işlemler açığının büyük oranda borç yaratmayan dış kaynaklardan finanse edilmesi sağlanacak, böylelikle finansman kalitesi artırılmış olacak. Ayrıca yatırımcıların uzun vadeli planlarına uygun olacak şekilde, uzun vadeli uluslararası ortaklık temelli finansman araçları üretilecek. Ülkedeki yatırım ortamı hazırlanacak olan detaylı bir programla uluslararası alanda kamuoyuna tanıtılacak. Bu sayede dünyadaki emeklilik fonları başta olmak üzere, tüm büyük ölçekli finansmanların Türkiye’de uzun vadeli yatırımlarda kullanılması amacıyla yeni finansal projeler geliştirilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.