SON DAKİKA
Hava Durumu

Vergi İncelemesi ve Vergi Tarhiyatı Yapılmayacak

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2019 09:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Vergi İncelemesi ve Vergi Tarhiyatı Yapılmayacak

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulanve içeriğinde Varlık Barışı kapsamındaki yeni düzenlemeleri de barındıran"Gelir Vergisi Kanunu ile BazıKanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi"nin ilk yedi maddesi, TBMMPlan ve Bütçe Komisyonu tarafından resmen kabul edildi. Ekonomi alanında önemlidüzenlemeler içeren söz konusu torba teklifin ilk etapta kabul edilen maddelerineler? Mevcut ekonomik sistemde ne gibi değişiklikler olacak? Detaylarhaberimizde...

"Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi"nin komisyon tarafından kabul edilen maddeleri merak konusu oldu. Buna göre; şehir içi yolcu taşımacılığı yapan ve hasılatlarının tamamını elektronik ücret toplama sistemi ile elde eden mükelleflerin talep etmeleri halinde gelir ve kurumlar vergisinin hesaplanmasında esas olan kazancın tespitinde yeni yöntem uygulanmaya başlanacak. Mevcut sistemde uygulanan gelir ve giderleri karşılaştırma yöntemi yerine, söz konusu mükelleflerin elde edilen hasılatın %10'u kazanç kabul edilerek, gelir veya kurumlar vergisi oranları uygulanacak.

Öte yandan kazançları bu yöntemle tespit edilenmükelleflerin söz konusu faaliyetlerine ilişkin gider veya maliyetleri, vergiyetabi diğer kazanç veya iratlarının tespitinde dikkate alınmayacak. Ayrıca ikiyıl geçmediği sürece bu usulden çıkış yapılamayacak.

Bir yılda iki kez ceza verilen mükellefler, cezanın kesildiği ve takip eden iki takvim yılına ait kazançları için bu hükümlerden yararlanması mümkün olmayacak. Kanunda yer alan hükümler, kurumlar vergisi mükelleflerini de kapsayacak. Bununla birlikte cumhurbaşkanına tanınan yetki ile söz konusu %10 oranını iki katına kadar çıkarmaya ve yarısına kadar indirmeye hakkı olacak.

Varlık Barışı Süresi Uzatılıyor

Kanun teklifinde kabul edilen bir diğer maddelerden biri de Varlık Barışı süresinin 6 ayuzatılmasına ilişkin. Bu bağlamda yurt dışında bulunan para, altın, döviz,menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını 31 Aralık 2019 tarihinekadar Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren banka veya aracı kurumlara bildirenkişiler veya şirketler, bu varlıkları ile ilgili olarak serbest tasarrufhakkına sahip olacak.

Bu noktada bankalar ve aracı kurumlar, Varlık Barışıkapsamında kendilerine bildirilen varlıklar hakkında %1 oranında hesaplanılanvergiyi, vergi dairesine beyan edecek ve aynı sürede ödeyecekler. Bu varlıklar,yurt dışında faaliyetlerini sürdüren bankalarda kullanılan, kanuni defterlerdekayıtlı olan kredilerin en geç 31 Aralık 2019'a kadar kapatılmasındakullanılabilecek.

Vergi İncelemesi veVergi Tarhiyatı Yapılmayacak

Vergi dairelerine beyan edilen varlıkların değeri üzerinden %1 oranında vergi alınacak. Türkiye'yegetirilen ya da beyanda bulunarak kanuni deftere kaydedilen varlıkların eldençıkarılmasından kaynaklanan zararlar, gelir veya kurumlar vergisi uygulamasıbakımından gider ya da indirim olarak kabul edilmeyecek. Bununla birliktebildirimi yapılan veya beyan edilen varlıklar nedeniyle vergi incelemesi ve vergitarhiyatı yapılmayacak.

Söz konusu kanun teklifinde kabul edilen hükümlerdenyararlanılabilmesi için bildirimi yapılan veya beyan edilen tutarlara ilişkinvergi vadesinde ödenecek, varlıklar bildirim yapıldığı tarihten itibaren 3 ayiçinde Türkiye'ye getirilecek ya da Türkiye'de faaliyetlerini sürdürenbankalarda açılacak bir hesaba transfer edilecek. Bunun yanında cumhurbaşkanınabu düzenlemeye tabi tutulan süreleri, bitim tarihinden itibaren 6 aya kadaruzatabilme yetkisi verilecek.

Merkez Bankası Düzenlemeleri

Türkiye CumhuriyetiMerkez Bankası'nın temel görev ve yetkilerinde de birtakım değişikliklergündeme getirildi. Buna göre para politikası aracı olan zorunlu karşılıklarınetkinliğini artırma üzere bankaların ve Merkez Bankası tarafından uygun görülecekdiğer mali kuruluşların bilanço içi veya dışı uygun görülen kalemlerindemeydana gelen değişikliklerin, sıkça farklılaşan piyasa koşullarına görezorunlu karşılığa tabi tutulması mümkün olacak.

Belirtilen bu kuruluşların taahhütlerine karşıbulunduracakları umumi disponibilitenin nitelik ve oranının, gerektiğindebankaca tespit edileceğine" dair hükümde yer alan "taahhüt"ibaresi de Meclis'te görüşülen torba yasa teklifi ile ilgili maddedençıkarılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.