SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye ile Litvanya arasında dış ticaret hacmi 1 milyar doları geçti!

Türkiye Litvanya arasındaki dış ticaret hacminde %60’lık artış yaşandı. 2022 yılında ilk 10 ayla 2021 yılının ilk 10 ayına oranla %60 büyüme meydana geldi. 2023 yılının hedefine ilk 10 ayda ulaşılmış oldu.

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2022 17:03
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2022 17:03
https://gazetebanka.com/
Türkiye ile Litvanya arasında dış ticaret hacmi 1 milyar doları geçti!

Türkiye-Litvanya dış ticaret hacmi Ocak-Ekim bandında 1 milyar 47 milyon dolara ulaştı. Bu yılın sonuna kadar ticaret hacminde 1.3 milyar dolar seviyesini yakalaması bekleniyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Litvanya İş Konseyi Başkanı Serdar Kurt’tan açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre ihracatın 2021 yılında 364.5 dolar, 2022 yılının Ekim ayının sonu itibariyle 466.6 milyon dolara çıktığını söylerken, sene sonu içinde 560 milyon dolar olarak %54 artış göstermesi yönünde beklentilerinin olduğunu açıkladı.

Başkan Serdar Kurt, 2022 senesini 560 milyon dolar ihracatla kapatmayı düşünürken, yeni yılda 700-800 milyon bandında ihracat hedeflediklerini söyledi. Yaklaşık 200 milyon dolarlık bir artışla en büyük kalemin savunma sanayi ve enerji alanında olacağını düşünüyoruz, milli gururumuz olan ve yerli markamız Baykar’ın ürettiği SİHA ve İHA’larında ihracatta önemli bir yer alacaklardır, dedi.

2023 HEDEFİ, 2022’DE GERÇEKLEŞTİ

Başkan Serdar Kurt, Ocak-Ekim 2022 yılının Türkiye-Litvanya dış ticaret hacminin 1 milyar 47 milyon dolara çıktığından bahsedip, 10 aylık süreçte ihracatın 466.6 milyon dolar, ithalatın ise 580.6 milyon dolar kadar olup, toplam ticaret hacminde 1 milyar 47 milyon dolara yükseldi. Ocak ayında Litvanya’da gerçekleştirilen toplantıda 2023 ihracatını 1 milyar doların üzerine çıkartmak için hedef koymuştuk. Yaşanan pandemiye rağmen ilişkileri koparmayıp 2023 yılında ki hedef rakamına 2022 yılının ilk 10 ayında ulaşmış olduk, diye belirtti.

 Serdar Kurt, 2019 yılında Türkiye- Litvanya ihracat hacmi 560 milyon dolarken, 3 yıllık bir sürede ihracatımız bu rakamlara ulaşarak artış göstermiş oldu. İkili arasında ihracatı son zamanlarda artsa da Türk markalarının henüz aktif olarak bu bölgede kendini gösteriyor değil, cümlelerini konuşmasına ekledi. Ardından şöyle devam etti.

Litvanya’ya ihracat potansiyeli olarak şu sektörler ön plana çıkmakta: hazır giyim, gıda, ev tekstili, demir-çelik, otomotiv yan sanayi, elektrikli araçlar, sanayi makineleri ve kimyasal madde ve ürünler.

Ardından konuşmasına şöyle devam etti: İhracatta artış yaşansa da Türk markaları henüz bölgede aktif olarak yer almamakta. Gıda, tekstil, otomotiv yan sanayi, demir-çelik sektöründe yer alan başarılı markalarımızın Litvanya pazarında kendi şubelerini açması veya uygun vergi avantajlarıyla AB içinde üretim yapma olanağı tanıyan Litvanya’da firma kurarak üretim yapmaları halinde elde edilmiş olan rakamlarda ciddi arış yaşanacaktır.

Başkan Kurt, DEİK Türkiye-Litvanya İş Konseyi olarak Büyükelçilik ve Ticaret Müşavirliği ile koordineli olarak çalışıp iki ülke arasındaki ticaret hacminin çoğaltılmasına dair çalışmalar yaptıklarını söyledi.

2023 SENESİDEN SAĞLIK TURİZMİ HEDEFİ

Serdar Kurt, önceki aylarda Litvanya’dan gelen meclis üyelerini, milletvekillerini ve STK temsilcileriyle, iş insanlarını ağırladıklarını söyledi. Misafirlerimizi DEİK haricinde pek çok iş insanların bulunduğu STK’lar ile görüştürüp aradaki ticaretin gelişmesi ve yeni iş birlikleri için görüşümleler yapıldığını belirtti.

Serdar Kurt, yeni yılda sağlık turizmi konusunda faaliyetleri arttırmak istediklerini söyledi. Vilnius’da Letonya, Litvanya, Estonya hedefinde ‘Baltık Sağlık Turizmi Zirvesi’ içinde çalışmalara başlamış bulunmakta olduklarına değindi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.