SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk- İş’ten açıklama geldi! Açlık sınırı ne kadar oldu?

Türk- İş’ten açlık sınırıyla alakalı açıklama geldi. Aralık ayı araştırma sonuçlarına göre açlık sınırı 8 bin 130.56 TL olarak belirlendi. Yoksulluk sınırı ise 26 bin 483.98 TL olarak açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 31.12.2022 12:26
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2022 12:26
https://gazetebanka.com/
Türk- İş’ten açıklama geldi! Açlık sınırı ne kadar oldu?

Yeni asgari ücretin 8 bin 500 TL olarak açıklanmasının ardından, açlık ve yoksulluk sınırı belirlendi. Türk- İş’in aralık ayı içindeki çalışmalarına göre, açlık sınırı yeni asgari ücrete dayanmış oldu. Paylaşılan bilgilere göre açlık sınırı 8 bin 130.56 TL olurken yoksulluk sınırı ise 26 bin 483.98 TL olarak kayda geçti.

Türk-İş 2022 yılının aralık ayına dair çalışmaların bilgilerini paylaştı. Yapılan araştırmaya göre toplam 4 ferdi olan bir ailenin dengeli ve yeterli beslenip, sağlıklı yaşaması için aylık olarak harcanması gereken tutar olan açlık sınırı 8 bin 130.56 TL’ye çıkmış oldu. Türk-İş’ten yapılan açıklamaya göre, geliri sabit olan vatandaşların gelirinin, genel enflasyon seviyesinin de üzerinde seyreden gıda enflasyonu sebebiyle daha çok gerileme yaşandığını söyledi.

YOKSULLUK SINIRI AÇIKLANDI

Yoksulluk sınırı toplam tutarı ise 26 bin 483.93 TL’ye yükseldi. Gıda harcaması, konut(kira, su , yakıt, elektrik), giyim, eğitim, ulaşım, sağlık ve benzeri harcamalar için yapılan diğer aylık harcamalarını kapsayan yoksulluk sınırı toplam tutarı da 26 bin 483.93 lira olarak açıklandı. Evli olmayan bir çalışanın ise yaşama maliyeti aylık olarak 10 bin 612.76 TL’ye çıkmış oldu.

ALIM GÜCÜ ZAYIFLIYOR

Öte yandan Türk-İş’ten yapılan açıklamada şu bilgilerde yer aldı: Sabit ve dar gelirli olan bireyler ile hanelerin bu ay içerisinde eriyen alım güçleri genel enflasyon seviyesinin yukarısında seyreden gıda enflasyonu sebebiyle de daha çok gerileme yaşamaktadır. Toplamda 26 bin 485 TL’ye çıkan harcama, şüphesiz bir çalışanın alması gereken ücret oranında bir oran olmamaktadır. Yapılmış olan hesaplamalarla 4 kişilik olan bir aile, insan onuruna yakışır bir yaşam sürebilmesi için hanesine girmesi gereken toplam gelir düzeyi hesaplanır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.