SON DAKİKA
Hava Durumu

TÜİK Türk Ekonomisinin Büyüme Rakamlarını Açıkladı! Türkiye Üçüncü Çeyrekte Yüzde 0,9 Büyüdü!

TÜİK, Türkiye büyüme rakamlarını açıkladı! Yapılan açıklamaya göre üçüncü çeyrekte Türk ekonomisi negatif beklentilerin aksine yüzde 0,9 büyüdü! TÜİK tarafından açıklanan tüketim, ihracat ve ithalat rakamları ayrıntıları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2019 07:58
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
TÜİK Türk Ekonomisinin Büyüme Rakamlarını Açıkladı! Türkiye Üçüncü Çeyrekte Yüzde 0,9 Büyüdü!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) beklenen Türkiye büyüme rakamlarını açıkladı! TÜİK’e göre Türk ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0,9 büyüme gösterdi! Hanehalkı nihai tüketim harcamaları, iş gücü ödemeleri ile mal ve hizmet ithalat / ihracat rakamlarının da yer aldığı TÜİK Üçüncü Çeyrek Türk Ekonomisi ayrıntıları şöyle…TÜRKİYE ÜRETİM YÖNTEMİYLE GAYRİSAFİ YURT İÇİ HASILAT (GSYH) YÜZDE 11,5 ARTTI!


TÜİK açıklamasına göre üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) tahmini, 2019 yılı üçüncü çeyreği için cari fiyatlarla yüzde 11,5 artarak 1 trilyon 145 milyar 99 milyon TL’ye yükseldi.TARIM VE SANAYİ SEKTÖRÜ YÜKSELİŞTE, İNŞAAT SEKTÖRÜ DÜŞÜŞÜ SÜRÜYOR!


GSYH kalemleri incelendiğinde tarım ve sanayi sektörü için yükselişin başladığı görülüyor! Tarım sektörünün toplam katma değeri yüzde 3,8 artarken, sanayi sektöründe katma değer artışı yüzde 1,6 olarak gerçekleşti.TÜİK rakamlarına göre inşaat sektöründe henüz toparlanma gözlenmezken, sektörün toplam katma değeri yüzde 7,8 azaldı! Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan sektör için katma değer artışı ise %0,6 olarak gerçekleşti.SON DAKİKA AÇIKLANAN TÜİK VERİLERİ


* Türkiye GSYH artışı yüzde 0,9* Üretim yöntemiyle Türkiye GSYH artış tahmini yüzde 11,5* Tarım sektörü katma değer artışı yüzde 3,8* Sanayi sektörü katma değer artışı yüzde 1,6* Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti toplamı katma değer artışı yüzde 0,6* İnşaat sektörü katma değer azalışı yüzde 7,8* Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş endeksi önceki çeyreğe göre artışı yüzde 0,6* Hanehalkı nihai tüketim harcamaları artışı yüzde 1,5* Devletin nihai tüketim harcamaları artışı yüzde 7* Gayrisafi sabit sermaye oluşumu azalışı yüzde 12,6* Mal ve hizmet ihracatı artışı yüzde 5,1* Mal ve hizmet ithalatı artışı yüzde 7,6* İşgücü ödemelerinin GSYH katma değeri içindeki payı yüzde 33,4 (önceki çeyrek yüzde 31,3)Güncel ekonomi haberleri, TÜİK verileri ve Merkez Bankası açıklamaları için /haberi/ekonomi linki ile Ekonomi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.