SON DAKİKA
Hava Durumu

Ticaret Bakanı Açıkladı: Karşılıksız Çek Sorunu Ortadan Kaldırılacak!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticaretin önünde en büyük engel olan karşılıksız çeke büyük darbe indirecek elektronik çekte hazırlıkların tamamlandığı müjdesini verdi! Düzenlemeler bonoyu da yakından ilgilendiriyor. Detaylar haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2019 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Ticaret Bakanı Açıkladı: Karşılıksız Çek Sorunu Ortadan Kaldırılacak!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, iş dünyası tarafından merakla beklenen elektronik çek düzenlemesi ile ilgili müjde geldi. Elektronik çek ile ilgili hazırlıkların tamamlandığı müjdesini paylaşan Pekcan: “Artık elektronik çek, sistem üzerinden verilebilecek. Böylelikle bu çekler hamiline olmayacak; kaybolması, çalınma ve karşılıksız çek riskini ortadan kaldırmış olacağız.” ifadelerini kullandı.Hamiline Yazılı Pay Senetlerinin Takibi Çalışmaları Tamamlandı!

Pekcan, hamiline yazılı pay senetlerinin takibi çalışmalarının tamamlandığı belirterek elektronik çek ve vade uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Pekcan: “İnşallah en kısa zamanda yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Aynı zamanda elektronik çek ve bono ile ilgili de çalışmalarımızı tamamladık.” Artık elektronik çek sistem üzerinden verilebilecek. Böylelikle bu çekler hamiline olmayacak; kaybolması, çalınma ve karşılıksız çek riskini ortadan kaldırmış olacağız.” dedi. Vade Uygulama Sistemi Kullanılmaya Devam Edecek!Vade uygulamasının dünyada örneği bulunmadığına değinen Pekcan: “Vade uygulaması dünyada yok ama o Türkiye’de bir kredi mekanizması gibi çalışıyor. Biz o sistemi bozmayacağız.” diyerek mevcut sistemin elektronik sisteme uyarlanacağı müjdesini verdi.Çekler Artık Banka Sisteminden Ciro EdilebilecekElektronik çek sistemi ile ilgili ayrıntıları paylaşması ardından sistemin çalışması hakkında bilgi veren Pekcan, elektronik çeklerin nasıl oluşturulacağı ile ilgili bilgi verdi. Elektronik çekler muhatap bankanın sistemi üzerinden düzenlenerek ciro edecek kişinin hesaptaki parasının üzerine ciro edilecek. Lehtar ya da lehter lehine ciro edilen elektronik çek, hesabının bulunduğu herhangi bir banka sistemi üzerinden ve en geç elektronik ibraz başlangıç tarihine kadar onay verilebilecek. Elektronik Çek Onaylanana Kadar DeğiştirilebilecekElektronik çek üzerinde onay işlemi gerçekleşene kadar değişiklik yapılabilecek, geri alınabilecek. Elektronik çekte rehin cirosu veya beyaz ciro yapılamayacak.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.