SON DAKİKA
Hava Durumu

TCMB YTL Banknotları İçin Uyardı: YTL'de Zaman Aşımı Süresi Doluyor! YTL Ne Zaman Kalkıyor, Nereden Değiştirilir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Yeni Türk Lirası ifadesi olan banknotların artık geçerli olmayacağını açıkladı. Yeni Türk Lirası ne zaman kalkacak? YTL nereden değiştirilir? Haberimizden bakabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2019 15:45
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
TCMB YTL Banknotları İçin Uyardı: YTL'de Zaman Aşımı Süresi Doluyor! YTL Ne Zaman Kalkıyor, Nereden Değiştirilir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) E8 Emisyon Grubu tarafından YTL (Yeni Türk Lirası) ibaresi bulunan banknotların geçerliliğini yitireceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre bu banknotlara sahip olan kişilerin Ziraat Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası şubelerinden yeni para ile değiştirilmesinin mümkün olduğu ifade edilmiştir. TCMB’den yapılan açıklamaya göre YTL banknotları için 10 yıllık zaman aşımı süresinin önümüzdeki dönemde dolacağı vurgulanmıştır. Söz konusu YTL banknotlarının zaman aşımı süresi içinde değiştirilmesi gerektiği ifade edilmiştir. YTL BANKNOTLARI ZAMAN AŞIMI SÜRESİ NE ZAMAN DOLUYOR?


31 Aralık 2019 tarihine kadar mesai saati bitimi içinde Ziraat Bankası ve TCMB şubelerinden YTL banknotlarının değiştirilmesi gerekmektedir. 01 Ocak 2020 itibariyle tüm YTL banknotları değerini yitirecek. Merkez Bankası E8 Emisyon Grubu tarafından, 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 Yeni Türk Lirası banknotlarının dolaşımdan kaldırıldığı ilk tarihten itibaren, değerinin yitirileceği 10 yıllık zaman aşımı süresinin 2020 yılının ilk günü itibariyle dolacağı açıklanmıştır. YTL BANKNOTLAR NEREDEN DEĞİŞTİRİLECEK?


Ziraat Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası üzerinden YTL banknotlara sahip olan tüm vatandaşların bu paraları değerini yitirmeden önceki son tarih olan 31 Aralık 2019 tarihine kadar değiştirmesi gerekmektedir. 10 yıl için tanımlanan zaman aşımı süresi için yılsonuna yaklaşırken önemli uyarıda bulunan MB, YTL banknotlarının yeni yılda değerini tamamen yitireceğini açıklamıştır. Para ile ilgili haberleri takip etmek istiyorsanız /haberi/para içerisinden güncel haberlere bakabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.