SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan düve desteği! Destek için son gün ne zaman?

Tarım ve Orman Bakanlığı, vatandaşlar için düve desteği sağlıyor. Yapılan düve destekleri için son bir haftaya girildi! Başvurular 27 Ocak tarihinde sona erecek.

Haber Giriş Tarihi: 21.01.2023 10:07
Haber Güncellenme Tarihi: 21.01.2023 10:07
https://gazetebanka.com/
Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan düve desteği! Destek için son gün ne zaman?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından vatandaşlara damızlık düve alımına destek yapılmakta. Gelen bilgiye göre bu destek için başvuruda son bir haftaya girildi. 27 Ocak 2023’te destek için son başvuru günü olacak. Düve alımı için verilen destek için son gün!

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ülkede hayvancılığın gelişmesi ve sürdürülebilir olması için damızlık düve alımına destek verilmekte. Hem sürdürülebilirliğin sağlanıp hem de sağlıklı hayvansal üretim yapmak için vatandaşlara destek verilmesi adına damızlık düve alımına destek sağlanmakta. Bu destek yardımı için 27 Ocak son gün olarak açıklandı.

BAKANLIKTAN DÜVE İÇİN HİBE

19 Ekim 2022 tarihli olan ve 6243 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı gereğince ülkedeki damızlık düve alımına yardım sağlanmakta. Bu kapsamda en az bir en fazla elli düve (buna manda da dahil) alımı için Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenmiş olan bedelin %40’ı, yurt içinde doğmuş olan ve düve merkezlerinden temini yapılanlara da %50’si oranında bir destek yapılacaktır.

Karar gereği, 1 ile 50 baş arası gebe olan düvelerde, hayvan başına 16 ile 20 bin TL, 8 ile 15 aylık gebe olmayan sığırlarda da hayvan başına 10 ile 12 bin 500 TL hibe destek yardım sağlanacak

Manda destekleme kapsamında etçi olan ırkçılardan limousin, angus, hereford, charolais, Belgium blue bulunurken sütçü olan ırkçılardan ise holstein ile jersey, kombine ırklardan da simenthal, brown Swiss ile montbeliard bulunmaktadır.

DESTEKLEME İÇİN ŞARTLAR

Bakanlık tarafından verilecek olan bu desteklenmeden yararlanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Düvelerin düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari olan işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Tarım Kredi Kooperatiflerinden ve iştirakleriyle yetiştirici ile üretici örgütlerinden temin etmesi gerekmektedir.

Yardıma esas gebe ücret hayvan başına 40 bin TL, 8 ile 15 aylık gebe olmayan dişi sığır ücreti hayvan başına 25 bin TL, gebe olan manda ücreti başına 30 bin TL, 8 ile 15 aylık gebe olmayan dişi manda ücreti hayvan başına 17 bin TL olarak açıklandı.

Hibede yapılacak olan maksimum ödeme de bu bedellerin %40’ı kadar olacaktır. Bir işletme dişi olan hayvan kapasitesini maksimumum 50 başa tamamlaması halinde yardım hibesinden faydalanacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.