SON DAKİKA
Hava Durumu

Son Dakika borç yapılandırma açıklandı! Yeni paket neleri kapsayacak?

2023 yılında borç yapılandırma kapsamında birden çok borç için yapılandırma uygulanacak. Yapılandırmayla beraber avantajlı taksitle ödemelerin yolu kolaylaşacak. 2023 yılında borç yapılandırması nasıl yapılacak? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2023 13:12
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2023 13:12
https://gazetebanka.com/
Son Dakika borç yapılandırma açıklandı! Yeni paket neleri kapsayacak?

2023 yılının Ocak ayında borç yapılandırma haberleri açıklandı. 202 yılında 2 bin liranın altında olan icra borçlarının silinmesi kararı çıkmıştı. Yeni yılla beraber de borçlarla alakalı olarak sevindiren haber geldi. Gelen haberler göre vergi ödemesi, cezalar ve prim borçları da yapılanmaya tabii tutulabilecek. Peki bunlar haricinde hangi kalemlerde borç yapılandırılması yapılacak? Borç yapılandırması ne işe yarar?

Pek çok vatandaşın merak içinde beklediği haber açıklandı. Borç yapılandırmasıyla alakalı olarak çalışmaların yapacağı duyuruldu. Böylece vergi borcundan cezalara ve prim borcuna kadar silinmeler yapılacak. Bu üç maddeden hariç başka birçok alanda da borçlarda yapılandırma yapılacak.

2023 BORÇ YAPILANDIRMASININ İÇERDİKLERİ

Cezalar, KYK, MTV, Trafik Cezaları, Nüfus Cezaları, Askerlik Cezaları, Gümrük Cezaları ve Otoyol ve köprülerden kaçak şekilde geçiş yapanların ücretleri ve cezaları.

Borçlandırma kapsamında vergi borçları da bulunmakta. Birçok vatandaşın mağdur olduğu vergi borçlanması da yeni yılda borçlandırma paketine dahil edilmiş oldu. Belediyelerdeki vergi borcu içinde düzenleme yolda. Belediyelere ait olan borçların, su ve öğrenim kredi borçlarının da yapılandırma kapsamında olacağını duyuruldu.

2023 borç yapılandırma banka borçlarını içine almamakta. Ancak Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda bu konunun masaya yatırılması beklentiler arasında.

2023 yılına ait olan borç yapılandırmasının şubat ayında yasallaşması beklenmekte. Şubat ortalarında yasallaşmanın gerçekleşeceği bekleniyor.

2023 BORÇ YAPILANDIRMASI KAPSAMINDA

Vergi Borçları, maliyeye olan vergi borçları, daha kesinleşmemiş ya da dava sürecindeki cezalar, KYK kredileri, MTV, trafikte yenilen cezalar, nüfus cezaları, askerlik cezaları, gümrük cezaları, otoyolla köprülerden kaçak bir şekilde geçenlerin ücret ile cezaları, sosyal güvenlik kurumunca takibi yapılan sigorta primlerini içine alması beklentiler arasında bulunuyor.

BORÇ YAPILANDIRMA İÇİN BAŞVURU

Öncelikli olarak güncel borç sorgulaması yapılması gerekmektedir. Bu yapılandırmada yalnızca güncel vergi borcu bulunanlar yapabilir. İster devlet dairesine giderek ister Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sayfasından başvuruda bulunabilirsiniz

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.