SON DAKİKA
Hava Durumu

Şirketlere Borç Yapılandırma Tasarısı Meclis'te!

Haber Giriş Tarihi: 10.07.2019 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Şirketlere Borç Yapılandırma Tasarısı Meclis'te!

Geçtiğimiz gün Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne AK Parti tarafından sunulan torba kanun tasarısı ile şirketlerin bankalara borçlarını yeniden yapılandırmasına iki yıl süreyle kolaylıklar getirildi. Bununla birlikte özel sektör uzmanları, yasa tasarısında yer alan maddelerin büyük bir çoğunluğunun bankaların talepleri doğrultusunda olduğunu ve yapılandırma işlemlerinde bankaların önündeki engellerin bir kısmının kaldırılmış olduğunda fikir birliğine varıyor.

Vergi kaynaklı maliyetlerin azaltılması amacıyla yapılan değişiklikler, kanun tasarısı kapsamında yer alan yapılandırma ile gündeme getirildi. Nitekim bu yasa tasarısı ile  kredi yapılandırma ya da aktiften silme işlemlerinin bankacılar açısından zimmet suçu sayılmasının da önüne geçilmesi sağlanıyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan kur krizi yüzünden firmaların borç yükünün arttığı görüldü. Bu nedenle bu alanda hukuki düzenleme ihtiyacı her geçen gün artmaktaydı.

İki Yıl SüreyleKolaylık

AK Partili milletvekilleri tarafından dün itibarıyla Meclis'in gündemine taşınana tasarı ile bankacılık kanununa iki geçici madde eklenerek yeniden yapılandırmalar üzerindeki vergi kaynaklı maliyetler düşürülmüş oldu. Böylelikle yeniden yapılandırma işlemlerinde şirketlere iki yıl süreyle kolaylık sağlanmış olacak.Yapılandırma anlaşmaları yargı harcı ve damga verisinden, tahsil edilecek olacaklar ise Banka Sigorta Muamele Vergisi'nden muaf tutulacak. Bununla birlikte şirketlere kullandırılan krediler ise Kredi Kaynak Destekleme Fonu'ndan muaf tutulmuş olacak.

Öte yandan alacakların yapılandırılması kapsamında borcu bulunan firmaların varlıklarını devralan bankaların, söz konusu varlıkları satışından elde edeceği kazançların en az %50'si kurumlar vergisinden muaf tutulacak. Bunun yanında borçlu olan firmaların bazı tip varaklıklarının da bankalara devri hususunda KDV'den muaf olacak.

CumhurbaşkanıUzatabilir

Yasa tasarısı ile bankacılık kanununa bir madde eklenerek bu sayede aktif silme ve kredilerin yeniden yapılandırılması banka yöneticileri nezdinde zimmet suçu kapsamına alınmayacak. Öte yandan tasarıda iki yıllık olarak belirlenen uygulama süresi, cumhurbaşkanının tasarrufu ile iki yıl daha uzatılabilecek.

Uzmanlar BankalarınDevreye Girmesi Gerektiğini Söylüyor

Sektör uzmanları, kredi yeniden yapılandırmalarının dahahızlı bir sürece sahip olabilmesi için bankaların kamudan talep ettiğideğişikliklerin büyük bir bölümünün tasarıda yer aldığını fakat krediyapılandırmalarının hızlandırılması için bankaların devreye girmesi gerektiğinisöylüyor. Uzmanlar, yeniden yapılandırmaların sonuçlanması için esas olarakborçlunun durumunun ve mali yapısının kritik unsur olacağını işaret ediyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.