SON DAKİKA
Hava Durumu

Serbest Tüketici Limitleri Yeniden Düzenlendi! Serbest Tüketicilere Tedarikçi Seçme Hakkı Geldi

Elektrikte serbest tüketici olabilmek için belirlenen limitte değişiklikler yapıldı. 2019 yılı içerisinde 1,600 kWh olan limit, 1,400 kWh'ye düşürüldü. Ayrıntılar haberimizden.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2019 09:16
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Serbest Tüketici Limitleri Yeniden Düzenlendi! Serbest Tüketicilere Tedarikçi Seçme Hakkı Geldi

Serbest tüketici yeni yapılan düzenlemeyle düşürüldü. Abonelerin elektrik kullanımında şirketlerle özel sözleşme yapmasına imkan vere serbest tüketici limiti 83 TL olarak belirlendi. Belirlenen son rakamlarla birlikte aylık fatura tutarı 83 TL ve üzeri olan tüketiciler serbest tüketici olabilecek.26 Aralık’ta yapılan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)  toplantısında alınan karara göre serbest tüketici limiti 2020 yılı için 1400 kilowatsaate (kWh) düşürüldü.Bu karara göre 2019 veya 2020 yılı süresince 1400 kWh’yı geçen miktarda elektrik tüketimi gerçekleştirenlerde ve konutlarda aylık elektrik tutarının 83 TL ve üzerinde olan kullanıcılar, serbest tüketici olabilecek.26 Aralık’tan önce 1600 kWh olan serbest tüketici limitinin, 1400 kWh’ye düşürülmesi sonucunda yaklaşık olarak 2.6 milyon kullanıcı daha serbest tüketici konumuna geçti.SERBEST TÜKETİCİLERE TEDARİKÇİ SEÇME HAKKI


Serbest tüketici limitlerinin düşürülmesinden sonra 2.6 milyonluk bir artışla serbest tüketici sayısı 21.5 milyona yükseldi. Serbest tüketiciler, kendi tedarikçisini seçme hakkı kazandı. Artık tedarikçisini özgürce belirleyen serbest tüketiciler yaptıkları anlaşmalar sonucunda elektrik enerjisini satın alabilecek.Tedarikçi anlaşmaları yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Elektrik tüketicilerinin ödedikleri fiyat enerji bedeli, dağıtım bedeli, pay, vergileri fon ve dağıtım bedelinden oluşuyor. Serbest tüketici anlaşmalarını yaparken size sunulan indirim oranının, enerji bedeli üzerinden mi dağıtım bedeli üzerinden mi yapıldığına dikkat etmek gerekiyor. İndirimin ne kadar genel üzerinden yapılırsa fiyatlar da o kadar farklılık yapıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.