SON DAKİKA
Hava Durumu

Şeker fiyatlarında şaşırtan karar! Fiyatlar sabitlendi

Şeker fiyatları artık sabitlendi. 1 Eylül 2023 tarihine kadar herhangi bir değişiklik yaşanmayacak. Pancar Şekeri Üreticileri Derneği’nden konuya dair açılama geldi. Dernek sabit fiyat uygulaması başlattığını açıkladı. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2023 11:10
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2023 11:10
https://gazetebanka.com/
Şeker fiyatlarında şaşırtan karar! Fiyatlar sabitlendi

Artık şeker fiyatları için yeni karar gündemde. Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK), şeker fiyatlarıyla alakalı olarak açıklama yaptı. Dernekten gelen açıklamaya göre artık şeker fiyatları sabitlenecek. Şeker fiyatlarında ki sabitleme uygulaması 1 Eylül 2023 tarihine kadar devam edecek. Fiyatlarda herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek. Belirlenen tarihe kadar şeker için fabrika çıkış rakamı sabitlenecek. Şekerin fiyatı oldukça zamlanmıştı. KDV dahil olmak üzere satış rakamı yaklaşık olarak 30 liraya gelmişti. Senelik zam oranı ise %300’e yaklaşmış olan şeker rakamlarında yeni bir karar gündemde. Önceki günlerde birçok zincir market sabit fiyat uygulamasına gitmişti. Zincir marketlerden gelen bu sabit fiyat uygulaması sonrasında Pancar Şeker Üreticileri Derneği’ de şeker için yeni bir uygulama başlattı. Artık şeker için fabrika çıkış fiyatında sabit fiyat uygulanacak.

ŞEKER FİATLARI İÇİN YENİ UYGULAMA

Ülkemizde 15 tane kamu 12 tane özel ve 6 tane kooperatif olmak üzere toplamda 33 şeker fabrikası olduğu açıklandı. Mevut fabrikalarda geçtiğimiz 2022 ve şuan 2023 üretim zamanlarında 2.6 milyon ton kadar pancar şekeri üretimi yapıldığı belirtildi. Böylece ülkenin şeker ihtiyacını karşılayacak potansiyelde olduğu bildirildi. Dernekten gelen açıklamaya şu şekilde devam edildi; 2022 yılında dünya şeker rakamlarındaki dalgalanmalar nedeniyle stok çalışmalarında bozulmalara meydan geldi. Böylece arz da istikrarı meydana getiren olumlu olmayan durumlar yaşanmıştı. Fakat içinde bulunduğumuz 2023 pazarlama senesinde gerçekleşecek olan çalışmalara için önemlerimizi aldık. Şeker de üretim ve arz istikrarını elde etmek için Tarım ve Orman Bakanlığınca piyasada koordinasyon merkezi oluşturuldu. Böylece dünya genelinde şeker piyasasında meydana gelecek olan herhangi bir dalgalanma için önlemler alınmış oldu. Risk oranında azalma gerçekleşecektir. Bu çalışmalardan sonra şeker üreten kimselere olarak yeni bir uygulama kararı alındı. Artık 1 Eylül 2023 tarihine kadar şeker için fabrika çıkış rakamlarında mevcut olan rakamları esas alarak sabit rakam uygulamasına geçeceğiz. Sabit rakam uygulamasının, epeydir istikrarlı bir durumda artan parekende rakamlarına olumlu etki edeceğini düşünmekteyiz. Böylece ülke için gıda güvenliği sağlanacaktır. Bu durumda ülke ekonomisine destek olmaya yardım  edecektir. Bu bilgileri kamuoyu ile sektör ortaklarımızın ilgisine sunmaktayız.    

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.