SON DAKİKA
Hava Durumu

Seçimden Sonraki 12 Günde 7 Zam Haberi Vatandaşı Şaşkına Çevirdi!

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2019 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Seçimden Sonraki 12 Günde 7 Zam Haberi Vatandaşı Şaşkına Çevirdi!

Tekrar edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin gerçekleştiği 23 Haziran tarihinden sonra vatandaş rahat bir nefes alamadı. O günden bu yana geçen 12 günde 7 tane zam haberi yapıldı. Vatandaş, ortalama 2 günde 1 zam yapılmasının ardından adeta şaşkına döndü. Özellikle geride bıraktığımız hafta içinde neredeyse her gün bir kaleme zam yapıldı. Seçimin ardından ilk dört gün içinde önce motorine 22 kuruş, sonra çaya %15 zam yapılırken, şekere %16 ve elektriğe de %15 zam yapılmıştı. Her ne kadar bugün 11 kuruş indirim yapılmış olsa da temmuz ayında benzine 27 kuruş zam yapılmıştı. Bu da vatandaşın 16 kuruşluk zamla karşılaşması demekti. Son olarak sigara ve alkol ürünlerine de zam yapıldı. Vatandaş zamlardan iyice şaşkına döndü.

Bir Türkiye klasiği olarak devam eden ve her seçim sonrasında bir anda patlak veren zam geleneği, 23 Haziran sonrasında da kaldığı yerden devam etti. 5 Temmuz Cuma günü itibarıyla 23 Haziran seçimlerinden bu yana geride bıraktığımız 12 günde 7 farklı zam haberi gündeme geldi. İşte vatandaşları şaşkına çeviren bu zamlar ile ilgili olarak öne çıkan tüm detaylar…

24 Haziran 2019 Pazartesi Motorine Zam

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) seçimin hemen akabinde bir kamuoyu açıklaması yaparak 25 Haziran tarihinden itibaren geçerli olmak üzere motorine toplam 23 kuruş zam yapıldığını duyurdu. Bu zam tutarı içindeki 1 kuruşluk zammın ise eşek mobil sistemi tarafından karşılanacağı gerekçesiyle pompa fiyatına yansımayacağı belirtildi.

25 Haziran 2019 Salı Çaya ve Şekere Zam

Motorine yapılan zammın üzerinden 24 saat geçmeden, Türk insanıyla özdeşleşen çaya ve şekere zam yapıldı. ÇAYKUR, artan yaş çay ürün, işçi ve işletme maliyetlerini göz önünde bulundurarak kuru çaya zam yapma kararı aldığını açıkladı. Bunun üzerine ÇAYKUR Yönetim Kurulu, kuru çaya %15 oranında zam yapıldığını kamuoyuna duyurdu.

Aynı gün içinde çayın kankası şekere de zam yapıldı. Türkiye Şeker Fabrikaları tarafından yapılan kamuoyu duyurusunda “50 kilogramlık polipropilen torbalarda ambalajlı kristal şekerin fabrika çıkışı satış fiyatı, 25 Haziran tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %16 artırılarak (KDV hariç) 3.57 TL/Kg olarak yeniden tespit edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

27 Haziran 2019 Perşembe Elektriğe Zam

Vatandaş, seçimden sonra bir gün boyunca zam haberi duymayıp rahat bir nefes aldıktan sonra elektriğe de zam yapılacağı haberini aldı. 1 Temmuz itibarıyla elektrik fiyatlarına uygulanacak olan %14.98 zam kararının Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun (EPDK) gerçekleştirdiği toplantı neticesinde verildiği açıklandı. Toplantıda kamu ve özel sektör üretim şirketlerinin biriken maliyetlerinin tüketiciye yansıtılması amacıyla böyle bir karar vardıldığı belirtildi. Bunun akabinde yine EPDK tarafından zam yapılması muhtemel olan doğalgaz için de çift haneli rakamların açıklanması öngörülüyor.

Seçimin İkinci Haftasında Gelen Zamlar

Tekrarlanan İstanbulBüyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonuçlanmasının yankıları arasındagündemde çok kalamayan bu zam haberlerinin ardından, 23 Haziran seçimlerininikinci haftasında da yeni zam haberleri peş peşe gelmeye devam etti. Temmuzayına girmemizle birlikte henüz ilk haftayı doldurmadan 3 farklı kaleme zamyapıldığı haberi duyuruldu.

1 Temmuz 2019 Pazartesi Benzine Zam

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) benzin litre fiyatlarına 27 kuruş zam yapıldığının açıkladı. Bu zammın ardından benzinin litre fiyatı İstanbul’da 7 liraya ulaştı.

Öte yandan dolar kurundayaşanan düşüşle birlikte petrol varil fiyatlarında yapılan indirimler akaryakıtpompasına da yansıdı. 5 Temmuz Cuma günü itibarıyla benzinin litre fiyatına 11kuruş indirim yapıldığı açıklandı. Ancak dört gün öndeki zammın 27 kuruşolmasıyla birlikte bu indirim vatandaşa 16 kuruşluk zam yapılmasından başka birşey ifade etmedi.

3 Temmuz 2019 Çarşamba Alkol ve Sigara Ürünlerine Zam

Sigara ve bazı alkollü içeceklerden alınan vergilere güncelleme yapıldı. ÖTV ile KDV oranlarında değişiklikler yapılmasıyla birlikte sigara ve alkol fiyatları da zam akınından nasibini aldı. Yapılan son düzenlemeler ile sigarada vergi 54 kuruş, birada 42 kuruş, şarapta 58 kuruş artarken, rakıda ise 7.27 lira artacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.