SON DAKİKA
Hava Durumu

S-400 Sevkiyatı Piyasaları Etkiledi: TL Değer Kaybediyor!

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2019 09:28
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
S-400 Sevkiyatı Piyasaları Etkiledi: TL Değer Kaybediyor!

Rusya'dan alınan ve bu sebeple Amerika Birleşik Devletleri ile siyasi krize yol açan S-400 savunma sisteminin ilk parçaları teslim edilmeye başladı. İlk etap sevkiyatının gerçekleşmeye başladığı haberinin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından dolar hızlı bir yükseliş trendine girdi. Dolar / TL paritesinde teslimatların gerçekleştiğine dair haberlerin yayınlanmasından önce 5.67 seviyelerinde gezinen dolar bir anda 5.77 seviyelerine yükseldi. Amerika Birleşik Devletleri tarafından Türkiye'ye ekonomik yaptırım yapılabileceği endişesiyle birlikte Borsa İstanbul (BİST) hisseleri %2'nin üzerinde değer kaybına uğradı.

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 savunma füze sistemine ait parçalardan ilk kısmının Ankara'ya ulaştığına dair basında çıkan haberlerin ardından TL değer kaybı yaşadı. Dolar / TL paritesinde 5.67 seviyelerinde bulunan dolar 5.7793'e çıkarken Euro kurunda da benzer bir yükseliş görüldü. Basında yer alan haberlerden önce 6.38 seviyelerinde bulunan Euro, bir anda artış göstererek 6.49 seviyelerine yükseldi. Bununla birlikte Borsa İstanbul (BİST 100) endeksi %2.32 değer kaybederken bankacılık endeksinde yaşanan kayıplar %3.5 oranının üzerine çıktı.

Türkiye'nin dolar cinsi tahvillerinin değeri, S-400sevkiyatının başlamasının ABD'nin bazı ekonomik yaptırımlar uygulayabileceğiendişesini kuvvetlendirmesiyle birlikte üç haftanın en düşük seviyelerinigördü. Türkiye'nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanınmaliyetini gösteren CDS'ler önceki günkü kapanışa göre 22 baz puan artışla419'a yükseldi. Yıl başından bu yana 163.2 milyon dolarlık çıkış olan NewYork'ta işlem gören iShares MSCI Türkiye fonunda hedge (finansal risktenkorunma) maliyeti son 6 ayın en yüksek seviyelerine ulaşmış oldu.

PiyasayıHareketlendiren Yaptırım Endişesi

Reuters ajansına demeç veren bir analist, ABD tarafındangelmesi muhtemel yaptırımlar konusunda Türk silah endüstrisine karşı alınacakönlemlerin bariz bir seçenek olduğunu ifade etti. Türkiye'de savunma sanayii,son bir yılda %11.5'lik üretim artışı ile sanayi üretimini ayakta tutanlokomotif olarak kabul ediliyor. Sektör üretiminin üçte birine yakını ihraçedilirken, ihracatın üçte biri de doğrudan ABD'ye yapılıyor.

Endişelerin kaynağı ise henüz netlik kazanmasa da ABD basınında yer alan açıklamalar olarak görülüyor. Zira Washington Post gazetesinde yer alan son haberlere göre, "ABD yönetimi, Türkiye'nin S-400 teslimatını kabul ettiğini teyit edilmesinden kısa bir süre sonra hayata geçirilecek güçlü yaptırımlar hazırlıyor." denildi.

TL Değer KaybınaDevam Ediyor

Gelişmekte olan ülkelere ait para birimlerinin birçoğu ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell'ın faiz indirimi yapacağına dair mesajlarıyla bu hafta başından beri değer kazanmaya devam etti. Ancak TL söz konunu gelişmekte olan ülkelere ait para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

Bu kapsamda 5-12 Temmuz döneminde Brezilya Reali %1.71, Güney Afrika Randı %1.57, Rus Rublesi %1.15 değer kazandı. Fakat söz konusu dönem içerisinde TL'de ise %2'nin üzerinde değer kaybı yaşandığı görüldü. Son dönemde döviz kurunu yakından ilgilendiren sıcak gelişmelerin peş peşe yaşanmasıyla birlikte TL'de yaşanan değer kaybı sürüyor. Nitekim Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alınıp yerine yardımcısı Murat Uysal'ın atanması da piyasaların özellikle yabancı yatırımcısının Merkez Bankası'nın bağımsızlığına olan güvenini sarsmıştı.

Öte yandan başkan değişikliğinin ardındna TCMB'nin piyasabeklentilerinden daha sert bir faiz indirimine gidebileceği endişesi veRusya'dan alınan S-400 savunma sistemi sevkiyatının sonrasında ABD'dengelebilecek olası yaptırımlar TL üzerinde yoğun baskı yaratmaya devam ediyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.