SON DAKİKA
Hava Durumu

Petrol fiyatları son zamanların rekor seviyesinde!

Akaryakıta gelen zam sonrasında petrol fiyatları yükselişe geçti. Petrol fiyatları son 6 haftanın en yükseğine ulaşmış oldu. Uluslararası Enerji Ajansı paylaştığı raporda beklenilen varil seviyesini açıkladı…

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2023 16:58
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2023 16:58
https://gazetebanka.com/
Petrol fiyatları son zamanların rekor seviyesinde!

Akaryakıta gelen zam sonrasında petrol fiyatları için dikkatleri çeken yükseliş yaşandı. Petrol fiyatlarından meydana gelen yükselme sonrasında akaryakıta zam yapılmıştı. Fakat bugün yaşanan son dakika gelişmesiyle petrol fiyatlarında son 6 hafta içerisindeki zirve fiyat yakalandı.

Benzin fiyat litresinde ilk olarak indirime daha sonrasında ise zamma gidildi. Petrol fiyatlarına göre değişiklik gösteren akaryakıt fiyatlarında son olarak zam haberleri geldi. Benzin litre fiyatı 20 liranın üzerine çıkarken uzunca bir zamandır zamlanmayan motorin ise bugün itibariyle 1.05 lira oranında zamlandı. Akaryakıta gelen son zam bu şekildeyken petrolde yaşanan son dakika gelişmesi bundan sonra gelecek olan zamlarında habercisi niteliğinde. Petrol fiyatlarında bu hafta itibariyle 5 Aralık sonrasında en yüksek orana ulaşmış oldu.

PETROL TALEBİNDE REKOR SEVİYE BEKLENMEKTE

Öte yandan dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, petrol ithalatında da ilk sırada yer almakta. Çin’de artan vaka sayılarından dolayı tedbirler alınmaya başlandı. Çin sıfır vaka politikasında birtakım gevşemelere müsaade edip karantina, seyahat durumlarında değişikliğe gitti. Böylece ekonomik anlamda yeniden bir canlanma sonrası petrol fiyatlarına yükseliş olarak etki etti.

Küresel anlamda petrol talebindeki beklenilen söz konusu yükselişin ortalama olarak vaka kısıtlamalarının ortadan kaldırıldığı Çin’den gelmesi beklenmekte. Jet yakıtının da günlük olarak ortalama 840 bin varil artış göstererek en büyük olan büyüme kaynağı olarak kalacağı tahmin edilmekte.

Açıklanan rapora bakıldığında, günlük bazda petrol üretimi geçen ay bir önceki aya bakılarak 860 bin varil azalma yaşadı. 101 milyon 10 bin varile gerilemiş oldu.

OPEC’in günlük olarak ham petrol üretimi de Aralık 2022 tarihinden bir önceki aya göre 40 bin varil azalma yaşayarak 29 milyon 19 bin varil olarak kayda geçti. Bu zaman diliminde ham petrol haricindeki diğer konvansiyonel olmayan OPEC üretimi de günlük olarak 5 milyon 290 bin varil kadar oldu. Böylece OPEC’in  günlük olarak yaptığı üretim geçen ay 34 milyon 480 bin varil olarak kayda geçti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.