SON DAKİKA
Hava Durumu

Ödeme Gücüne Göre Vergi Sistemi Geliyor!

Haber Giriş Tarihi: 13.07.2019 10:44
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Ödeme Gücüne Göre Vergi Sistemi Geliyor!

Ulusal ekonomik koşulların iyileştirilmesine yönelik adımlar atılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda hayata geçirilmesi beklenen vergi reformunun çerçevesi de Kalkınma Planı ile çizilmiş oldu. Plan dahilinde uygulamaya geçirilecek olan yeni düzenlemelere göre ödeme gücüne göre vergi sistemi mekanizmaları etkinleştirilecek, gayrimenkul alım - satım vergileri yeniden belirlenecek. İşte Kalkınma Planı kapsamında Meclis'e taşınan yeni sistem hakkında bilinmesi gerekenler...

Ekonomi reformunda en etkili silahlardan biri olarak görülen yeni vergi sisteminin çerçevesi Kalkınma Planı ile belirlenmiş oldu. Bu sisteme göre ödeme gücüne göre artış gösteren bir vergilendirmeye dair mekanizmalar hayata geçiriliyor.

Yeni Sistemde NelerYer Alıyor?

Ekonomik koşulların iyileştirilmesi ve dünyada yaşananküresel mali daralmaların ülke içinde bertaraf edilmesi için düğmeye basılıyor.Bu kapsamda Kalkınma Planı dahilinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndegörüşülmeye sunulan yeni sistemin çerçevesi de netleşmeye başladı.

Yeni sistemde; ödeme gücüne göre artan orandavergilendirmeye yönelik mekanizmaların sayısı artırılacak ve maktu vergilerfiyatlar genel seviyesindeki değişime bağlı olarak artış gösterecek.

Öte yandan gelir ve kurumlar vergisinin de tek yasa ile birleştirilmesi gündemdeki yerini koruyor. Ayrıca mükellef hakları da yasal güvence altına alınacak. Bununla birlikte vergiye uyum maliyetlerini azaltmak, taraflar arasında yaşanan uyuşmazlıkların kısa sürede çözümünü sağlamak amacıyla Vergi Usul Kanunu yürürlüğe girecek. Bu kanun kapsamında gönüllü uyumu da artırılmış olacak. Denetimlerin sıklaştırılması ve daha kaliteli hizmet verilebilmesi için Vergi Veri Analiz Merkezleri kurulacak.

Vergi tabanının genişletilmesi ve vergi hasılatınınartırılması amacıyla mevcut sistemde revizyona gidilecek. Gayrimenkul alım -satım değerinin belirlenmesi ve beyanı hususlarında da yeni sistemindüzenlemeleri uygulanacak.

İthal ürünlerden ve lüks tüketim mallarından Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kapsamında bulunmayanlara yönelik yeniden vergi düzenlemesi yapılacak. Bununla birlikte vergisel teşvikler tüm iktisadi ve sosyal etkileriyle birlikte değerlendirilecek. Etkin olmayan teşvikler kademeli olarak yürürlükten kaldırılacak. Son olarak da gelir idaresinin kurumsal kapasitesi artırılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.