SON DAKİKA
Hava Durumu

Moody’s Türk Katılım Bankalarına Geçer Not Verdi: Katılım Bankaları 10 Yıl İçinde Varlıklarını İkiye Katlayacak!

Moody’s Investors Service, Türk Katılım Bankacılık sektörünü değerlendirdi! Hükümetin politikalarının İslami Bankacılık sistemini geliştirdiğini belirten Moody’s, gelecek 10 yıl içerisinde Türk Katılım Bankalarının varlıklarını ikiye katlayacağı tahmininde bulundu. Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans, Emlak, Vakıf ve Ziraat Katılım Bankaları gelecek 10 yılda nasıl bir gelişme izleyecek? Moody’s Türk İslami Bankacılık sistemi değerlendirmesi haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2020 13:01
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Moody’s Türk Katılım Bankalarına Geçer Not Verdi: Katılım Bankaları 10 Yıl İçinde Varlıklarını İkiye Katlayacak!

Moddy’s Investors Service, Türk İslami Bankaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin Türk Katılım Bankası sisteminde büyümeyi teşvik edici girişimlerine değinen Moody’s, gelecek 10 yıl içerisinde İslami Bankacılığın iki kat büyüyeceği tahmininde bulundu.TÜRKİYE’DE İSLAMİ BANKACILIK PAYI YÜZDE 5.8!


2019 yılı Eylül ayı verilerine göre değerlendirmesine başlayan Moody’s, Türkiye’de katılım bankacılığı payının %5,8 olduğunu belirtti. Malezya ve Orta Doğu ülkelerinde bu payın daha yüksek olduğunu aktaran Moody’s, Malezya’da İslami Bankacılığın payının %33 ve Orta Doğu’da %15 ila %77 arasında olduğuna dikkat çekerek potansiyel büyümeyi destekledi.“2023 YILINDA AÇILACAK FİNANS MERKEZİ BÜYÜME İÇİN ATEŞLEYİCİ OLACAK”


Hükümetin 2015-2019 yıllarınde 3 yeni kamu sahipli İslami Banka kurduğuna değinerek rekabeti artırdığına değinen Moody’s, 2023 yılında açılması planlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin büyümeyi artırmasını beklediğini açıkladı.Moody’s yaptığı değerlendirmede: “Devlet destekli 2,6 milyar dolar yatırım ile 2023 yılında açılacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi büyüme için yeni bir ateşleyici olacak. İstanbul’u finans için global bir merkez haline getirmek istiyor ve İslami bankacılığın gelişmesi İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin stratejik planının önemli bir ayağı.” ifadelerini kullandı.2025’E KADAR HEDEF İSLAMİ BANKACILIK PENETRASYONUNDA YÜZDE 15


Yeni düzenlemeler ile İslami Bankacılığın gelişmesine katkı sunulduğunu aktaran Moody’s, 2018 Ağustos’unda sukuk işlemlerine izin verilmesine değindi. Yapılan bu hamle ile Türkiye’nin İslami sermaye piyasası aktivitesinin derinleşmesini sağladığını vurgulayan Moddy’s, 2025 yılına kadar Türkiye Katılım Bankası Birliği’nin hedeflerinin, İslami Bankacılık penetrasyonunun %15’e ulaşması olduğunu belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.