SON DAKİKA
Hava Durumu

Milyonların Beklediği Asgari Ücret Açıklandı! İşte 2023 Asgari Ücret Rakamı…

Asgari ücret açıklandı! Milyonların merakla beklediği asgari ücret rakamı bugün itibariyle açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni asgari ücret rakamını 8 bin 506 TL olarak duyurdu. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2022 16:52
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2022 16:52
https://gazetebanka.com/
Milyonların Beklediği Asgari Ücret Açıklandı! İşte 2023 Asgari Ücret Rakamı…

Bugün itibariyle, milyonlar tarafından beklenilen asgari ücret rakamı açıklığa kavuştur. Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Vedat Bilgin arasında görüşme gerçekleşti. Görüşme sonrasında bugün öğlen saatleri itibariyle Cumhurbaşkanından açıklama geldi. 2023 senesi için belirlenen asgari ücret rakamı 8 bin 506 lira oldu. Böylece buna bağlı olarak birçok alanda ki kalem de artış olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücret rakamı belli oldu. Yeni rakam 8 bin 506 TL olarak güncellendi.

YIL İÇİNDE ARA ZAM SİNYALİ

Konuşmasında asgari ücretle ilgili detayları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki senede de asgari ücret için ara bir zam yapılabileceğine dair izlenimler verdi. Eğer herhangi bir öngörülmeyen durumla karşılaşılırsa geçtiğimiz yılda olduğu gibi ara bir düzenlemeyle zam yapılabileceğine dair açıklamalarda bulundu.

BİRÇOK KALEMDE DEĞİŞİKLİK

Açıklanan yeni asgari ücret rakamıyla birlikte birçok kalemde de farklılık olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen yeni asgari ücret rakamıyla beraber, askerlik ve doğumla alakalı borçlanmalar, engelli maaşı, işsizlik parası, genel sağlık sigortası primleri, isteğe bağlı sigorta primleri, 65 yaşının üstündekilerin maaşları, asgari maaş alanların rapor ücretleri, stajyer ücretleri ve Bireysel Emeklilikle alakalı kesintilerde değişimler yaşanacak.

MEMUR VE EMEKLİ ÜCRETLERİYLE ALAKALI AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında şu sözlere yer verdi. Dünyada ki ekonomik krizin, gelişmiş ülkelerde daha fazla hissedildiğini ancak Türkiye’nin kalkınmasını arttırarak gelişim yolunu sürdürdüğünü dile getirdi. Tarihin en yüksek çalışan rakamına ulaştıklarını, 37.6 milyona varan bir istihdam olduğunu söyledi. Tüm vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmek için çalıştıklarını ekledi. Önce ki haftalarda kamu çalışanlarının ek göstergeden anlaşmalıların kadroya dahil olmasını çözdüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli ve memurlar için beklenilen zam oranını da bu şekilde belirleyeceğiz dedi.

Öte yandan Bakan Vedat Bilgin, asgari ücretin ülkede ki çalışan kesiminin %37’lik kısmını ilgilendiriyor dedi. Asgari ücret açıklandıktan sonra tüm ücretler de düzenlenmeye gidiliyor. Sadece asgari ücret alanların değil, asgari ücretten daha yukarı maaş alanlarının da refahtan pay alacakları güncel rakamlarla düzenleme yapılıyor cümlelerini konuşmasına ekledi.

KIDEM TAZMİNATINDA YENİ RAKAM

2022 yılının en son ki asgari ücretiyle beraber asgari ücretlinin alacağı kıdem tazminatı 10008 TL. Asgari ücret rakamıyla beş senedir aynı işyerinde çalışan kimsenin kıdem tazminatı da 32 bin 355 TL. Kıdem tazminatı 2023 yılıyla artık 50 bin 40 TL’ye çıkmış olacak.

65 YAŞ MAAŞI

Mevcut durumda 1.684 lira olan 65 yaş maaşı, 2023 senesinde 2 bin 604 TL olarak güncellenecek.

ENGELLİ AYLIĞI

Mevcut engelli aylığı %40 ile %69 oranındaki kimseler için 1.124 lira olup, 2023 senesinde 1.738 liraya yükselecektir.

%70 ve yukarısındaki engelli kimseler içinse 1.687 olan rakam 2 bin 609 TL’ye çıkacak.

RAPORLULAR İÇİN ÜCRETLERİ

Asgari ücretle maaş alanların 2022 senesinde ayakta tedavi günlük olarak 144.5 TL iken 223.5 TL’ye, yatarak tedavide ise 108.42 TL’den 167.68 TL’ye çıkıyor.

STAJ YAPANLAR İÇİN YENİ RAKAM

Stajyer maaşlarının 2023 yılında toplam olarak 2 bin 552 TL’ye çıkması bekleniyor. Net asgari ücretin %30’undan az olmamak şartıyla stajyerler için maaşları güncellenecek.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI İÇİN PRİMLER

SGK tarafından, GSS primleri 2022 yılı içerisinde aylık olarak 195 TL’ydi. 2023 senesiyle beraber bu rakam 301.5 TL’ye kadar çıkacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.