SON DAKİKA
Hava Durumu

Metal işçileri dikkat! Ek zam yolda…

Yaşanan son dakika gelişmesi sonrasında zam kararı çıktı. Birçok metal işçisini yakından ilgilendiren haber açıklandı. Görüşme sonrasında ek zam kararı alındı! İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2023 10:55
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2023 10:55
https://gazetebanka.com/
Metal işçileri dikkat! Ek zam yolda…

Türk Metal Sanayicileri Sendikası yönetimi ve metal iş kolundan olan Türk Metal, Birleşik Metal- İş ile Özçelik- İş aralarında yaptıkları görüşmeler sonrasında ek zam kararını açıkladılar. Yapılacak olan ek zamla beraber toplamda %34’e varan bir zam gerçekleşecek.

Birçok metal işçisi için müjdeli haber geldi. Yapılan görüşme sonrasında zam haberi açıklandı. MESS ile Türk Metal ve Birleşik Metal- İş ve Özçelik-İş sendikaları kendi aralarında toplantı sonrasında binlerce metal işçisi için zam haberini paylaştı. Yapılacak olan ek zamla beraber oran %34’e çıkmış oldu. Görüşmelerde, çalışanların olumsuz ekonomik şartların, yükselen enflasyonun ve artan hayat pahalılığı ile geçim sıkıntısıyla baş etmeye çalıştıklarını bu yüzden de ek zam getirme kararı aldıkları paylaşıldı. Artan hayat masrafları karşısında maaşlara ek zam verilmesi kararı çıktı. Metal işçileri için müjdeli haber geldi.

TOPLAM ZAM ORANINDA ARTIŞ

12 Ocak 2022 tarihinde MESS’le imzalanmış olan ve 1 Eylül 2022-31 Ağustos 2023 tarihlerinde geçerli olan Grup Toplu İş Anlaşmasında kıdem zammına dayalı olarak yeni bir düzenlemeyi mecbur kıldığı belirtilen açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı; Bu amaçla bir zamandır devam eden müzakerelerin en sonuncusu MESS Genel Merkezinde gerçekleşti. Yapılan görüşmeye göre, çalışanların 31 Aralık 2022 tarihindeki saat başına aldıkları ücret öncelikli olarak 48.04 TL’ye çekilecek. Bundan sonra da yürürlükteki toplu iş anlaşması gereğince 2023 senesinin Mart ayında ödenmesi gereken dördüncü dilim ücret zammı, mart ayının gelmesini beklemeden, yukarıda belirtilmiş olan düzenlemenin sonrasında bandında uygulanacaktır.

MEVCUT DURUMU İYİLEŞTİRECEK

Fakat mart ayı içerisindeki son altı aylık enflasyon rakamlarının oranı ’i geçmesi durumunda geçen kısmın tamamı 28 Şubat’taki maaşlara yansıyacak. Yapılacak olan bu düzenlemeden sonra de her kıdem senesi için saat ücretlerine, 10.5 TL’yi aşmamak üzere 70 kuruş kadar ekleme yapılacaktır. Sonuç olarak anlaşmayla beraber elde edilmiş olan toplam zam oranı da %34 olacaktır.

Öte yandan sendikalarca yapılmış olan bu iyileştirmenin, MESS’e bağlı çalışma yerlerinde işçi olarak çalışan üyelerin yaşadıkları maaş kayıplarını birazcık da olsa azaltacağını ve 2023-2025 zamanı MESS Grup Toplu İş Anlaşması’nda kayıplar için telafi olacağına inancının olduğunu söylenildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.