SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Öncesi Beklentiler Değişti!

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2019 07:12
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Öncesi Beklentiler Değişti!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı MuratÇetinkaya'nın görevden alınarak yerine faizleri düşürmeye daha sıcak baktığıbilinen Murat Uysal'ın getirilmesinin akabinde gözler 25 Temmuz'da yapılacakolan Merkez Bankası toplantısına çevrilmiş durumda. Bu ay bitmeden faizindirimlerine başlaması beklenen MerkezBankası'ndan indirim beklentisi başkan değişimi öncesine göre 100 baz puanartarak 200 baz puana yükseldiği öğrenildi. TCMB'nin bu ay faiz indirimlerinebaşlamasını bekleyen katılımcıların sayısı da başkanın değişmesiyle birlikteartış gösterdiği görüldü.

Türkiye CumhuriyetiMerkez Bankası'nın temmuz ayı itibarıyla faiz indirimlerine gideceği yönündekibeklentiler, başkan değişimi öncesindeki döneme kıyasla 100 baz puan artışgöstererek 200 baz puana yükselmiş oldu. Nitekim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ınbasına yaptığı açıklamaların ardından Merkez Bankası'nın bu ay içinde faizindirimine gitmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Murat Uysal Faizİndirimine Sıcak Bakıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı MuratÇetinkaya'yı görevden alırken basında yer alan haberlere göre defalarca faiz indirmesi gerektiğinisöylediklerini fakat Çetinkaya'nın gereğini yapmadığını kaydetti. Bununardından Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Murat Çetinkaya Merkez Bankasıbaşkanlığı görevinde alındı. Çetinkaya'nın dört yıllık görev süresi dolmadanyapılan bu değişiklikle, yerine 2016 Haziran ayından bu yana Merkez Bankasıbaşkan yardımcısı olarak görevini sürdüren Murat Uysal atandı. Murat Uysal'ınfaiz indirimine Çetinkaya'ya göre daha sıcak baktığı bildiriliyor.

Politika Faizinde İndirimBekleniyor

Merkez Bankası yeni Başkanı Murat Uysal'ın önümüzdekisüreçte bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuna faiz indirimibeklentilerine ilişkin mesajlar vermesi bekleniyor. Bu toplantı faiz indirimikonusuna kesin gözüyle bakan kişilerin beklentilerini de yenidenşekillendirebilmesi bakımından önem taşıyor. Reuters ajansının 18 kurumu dahil ederek yapmış olduğu ankette,Merkez Bankası başkan değişimi öncesinde üç kurum faizlerin sabit tutulmasınıbeklerken kalan on beş kurum ise politika faizinde indirim bekliyor. Ankettekiverilere göre Çetinkaya'nın görevden alınmasından önce temmuz ayında %23seviyesine çekilmesi beklenen politika faizinin Uysal yönetiminde %22'yeindirilmesi beklentisi devam ediyor.

Beklenti 200 BazPuana Çıktı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın politika faizi olanbir hafta vadeli repo faizi hali hazırda %24 seviyesinde bulunuyor. Anketekatılan 18 kurumdan 11'i Merkez Bankası başkanı değişiminden önce temmuz ayıitibarıyla 100 baz puan, 1 kurum 150 baz puan, 3 kurum 200 baz puan indirimbekliyordu. Kalan 3 kurum ise faizlerde herhangi bir değişiklik olmayacağı vesabit kalacağı yönünde görüş bildirmişti.

Ancak Merkez Bankası başkanı görevine Murat Uysal'ınatanmasının ardından ankette yer alan kurumların hiç biri faizin sabittutulacağını düşünmüyor. Bununla birlikte önceki durumda 100 baz puan faizindirimi bekleyen kurum sayısı 11'den 5'e gerilerken, 200 baz indirim bekleyenkatılımcı sayısı da 3'ten 8'e yükseldi. Merkez Bankası başkan değişimiöncesinde faizin sabit tutulacağı yönünde görüş bildiren bir katılımcıbeklentisini 150 baz puan, bir katılımcı 200 baz puan, diğer bir katılımcı ise400 baz puan indirim olacağı yönünde değiştirdi. Bu çerçevede katılımcıların150 baz puan faiz indirimi bekleyen kurum sayısı da 3'e yükselmiş oldu.

Ankette görüşlerini bildiren kurumlar arasında başkandeğişiminden önce de indirim bekleyen 15 katılımcının dokuzunun politika faizi tahminlerinde birdeğişiklik beyan etmediği görüldü. Öte yandan söz konusu katılımcı kurumlarınüç tanesi hala 200 baz puan indirim beklerken, 5'i 100 baz puan, biri ise 150baz puan faiz indirimi beklediğine yönelik görüş bildirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.