SON DAKİKA
Hava Durumu

Kur korumalı mevduata geçişler artıyor! Ege Endüstri de kur korumalı mevduat hesabı açan şirketler arasına girdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Aralık 2021’de tanıttığı “kur korumalı TL mevduat hesabı” modeline ilgi giderek artıyor. Kur korumalı mevduat hesabı açma kararı alan şirketler arasına bu kez de Ege Endüstri adını yazdırdı. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2022 17:22
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2022 17:22
https://gazetebanka.com/
Kur korumalı mevduata geçişler artıyor! Ege Endüstri de kur korumalı mevduat hesabı açan şirketler arasına girdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılının son çeyreğinde peş peşe 4 ay boyunca politika faizinde indirime gitti. Bu süreçte faiz, %19’dan %14 seviyesine çekildi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu süreçte faiz indirimi söylemlerini sık sık tekrarladı. Faiz indirimleri ile birlikte dolar kuru ise 8 TL’den 18 TL bandına kadar yükseldi. Bu sert ve hızlı yükseliş, 21 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kur korumalı TL mevduat hesabı tanıtımı ile yerini hızlı bir gevşemeye bıraktı. O tarihten bu yana kur korumalı mevduat hesabı açan şirketler arasına bu kez de Ege Endüstri katıldı.Ege Endüstri KAP Bildirimini Yaptı

Ege Endüstri şirketi tarafından Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, 6 ay vadeli toplam 154,09 milyon TL tutarında kur korumalı mevduat hesabı açılmasına karar verildiği ifade edildi. Kurumsal vergisi avantajı ile birçok şirket daha önce benzer kararlar almıştı. Ege Endüstri tarafından alınan bu karar ile birlikte yaklaşık 3,8 milyon TL’lik kurumlar vergisi istisnası nedeniyle avantaj sağlanması beklendiği de belirtildi.

Kurumsal Vergisi İstisnasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de Yayımlanmıştı

Geçtiğimiz hafta, Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile kur korumalı mevduatta kurumlar vergisine yönelik istisnaların esasları belirlenmişti. Buna göre, TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümlerin desteklenmesi kapsamında, “yabancı para ve altın hesaplarını dönüşüm kuru üzerinden kurumlar vergisi kanununun geçici 14. maddesinde öngörülen süre ve şekilde TL’ye çeviren kurumlar vergisi mükelleflerinin” istisnadan faydalanabilecekleri belirtilmişti.

Kur Korumalı Mevduat Hesapları 336 Milyar TL’yi Aştı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre 10 Şubat itibariyle kur korumalı mevduat hesapları toplamda 336,28 milyar TL seviyesine ulaştı. Verilere göre bu tutarın 177,29 milyar TL’lik kısmı Hazine’nin enstrümanında yer alıyor ve 158,99 milyar TL’lik kısmı da Merkez Bankası’nın TL’ye dönüşüm hesaplarında yer alıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.