SON DAKİKA
Hava Durumu

Kritik açıklama yapıldı! 20 bin aileye elektrik desteği başlıyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı elektrik yardımı haberinin detayları merak ediliyor. Dar gelirli ailelere yönelik verilecek elektrik desteğinin ayrıntıları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2022 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2022 12:13
https://gazetebanka.com/
Kritik açıklama yapıldı! 20 bin aileye elektrik desteği başlıyor mu?

Kış mevsiminin yüzünü gösterdiği bugünlerde elektrik tüketiminin artması ve dar gelirli ailelerin zor durumda kalmamasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor. 2019 yılından bu yana Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında yürütülen çalışmaların kapsamı genişletilerek yeniden vatandaşları sunulacak. Bu kapsamda yapılan faydalardan 5 kişilik bir aile ayda 150 kilovatsaat karşılığına denk gelen elektrik tüketim desteğini nakit olarak alabilecek.Destek için Ayrılan Bütçe Belli Oldu

Elektrik tüketim oranları üzerinden yapılan hesaplama doğrultusunda yaklaşık 2.1 milyon farklı haneye yapılacak yardım için rakamlar belirlendi. Devlet hazinesinden yapılacak elektrik yardımı değiştiği için ayrılan bütçe 6.4 milyar lira olarak belirlendi. Yapılacak yardımlar kapsamında hedef geçim sıkıntısı çeken, çalışmakta zorlanan ve hastalığı bulunan vatandaşları destekleyebilmek.Projenin Kapsamı Neydi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 20 bin aileye elektrik desteği projesi kapsamında ayrıntılar merak ediliyor. Hedeflenen rakama ulaşırken dikkat edilen konu ise özellikle kronik hastalığı bulunan kişilerin, elektrikli cihazlar ile ayakta kalabilen hastaların süreçte zorluk çekmemeleridir. Proje kapsamında her aile için ödemesi yapılacak fatura tutarı da belirlendi. Destek kapsamında hanede bulunan kişi sayısı göz önünde bulundurularak 206 lira ödeme yapılacak.Elektrik Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının çalışmalarında yer vereceği elektrik desteğinden faydalanabilmek için ek bir başvuru yapılması istenmiyor. Özellikle bugüne kadar sosyal yardım desteği başvurusunda bulunmuş ve şu anda devlet tarafından destek alan aileler öncelikli olarak değerlendirilecek. Yapılacak elektrik yardımını alabilmek için güncel elektrik faturası ile birlikte kişiye ait kimlik kartının bulunması yeterli. Önümüzdeki günlerde postaneler aracılığı ile ödemeler yapılmaya başlanacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.