SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Çekecekler Dikkat: Merkez Bankası Başkanı Uysal Faiz İndirimi Sinyalini Verdi! Kredi Faizlerinde İndirim Devam Edecek!

Kredi çekeceklere müjdeli haber Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal’dan geldi! Uysal para politikaları ve enflasyon hakkında yaptığı açıklamalarda kredi çekeceklerin merakla beklediği müjdeyi verdi. Merkez Bankası’nın 2020 yılı stratejilerini aktaran Uysal’a göre 2020 enflasyon, büyüme ve faiz indirimi beklentileri haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2020 03:20
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Çekecekler Dikkat: Merkez Bankası Başkanı Uysal Faiz İndirimi Sinyalini Verdi! Kredi Faizlerinde İndirim Devam Edecek!

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, para politikaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Uysal 2020 yılında enflasyona göre faiz indirimi kararları alacaklarını açıklarken, tek haneli enflasyon beklentisini paylaştı. İşte Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal açıklamalarından satır başları…“2019’DA ÖNDEN YÜKLEMELİ FAİZ İNDİRİMİ ŞANSINI KULLANDIK!”


2019 yılında Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen faiz indirimi kararlarına değinen Uysal, kendilerine manevra alanını ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından verildiğini aktardı. Dolar ve Euro kurunda faiz artırımı kararları almayan her iki merkez bankası politikasını avantaja dönüştürdüklerini aktaran Uysal, TCMB olarak önden yüklemeli faiz indirimi politikası izlediklerine değindi.

“2020 YILI PARA POLİTİKASI HAMLELERİ VERİLERE DAYALI OLACAK”


2019 yılı faiz indirimi politikasını özetlemenin ardından Merkez Bankası 2020 operasyonlarına değinen Uysal, bu yıl Merkez Bankası’nın verilere dayalı kararlar alacağını aktardı. Uysal:” Özellikle enflasyonu takip ederek gerekli adımları atacağız.” ifadeleri ile bu yıl PPK toplantılarının sonuçlarında ne şekilde hareket edileceği sinyallerini verdi.Enflasyon ve para politikası konusunda daha hassas ve ince ayarların yapılacağı bir yıl içerisinde olduğuna değinen Uysal, verilere dayalı PPK kararları ile bu ayarın verileceği mesajını aktardı.UYSAL: “2020 YIINDA ENFLASYON KADEMELİ OLARAK TEK HANEYE İNECEK”


2020 yılı enflasyon tahmini beklentisini açıklayan Uysal, bu yıl enflasyonda kademeli düşüşün süreceği beklentisini paylaştı. Uysal’a göre enflasyon 2020 yılında kademeli olarak tek hanelere düşecek!Çekirdek enflasyonda ise ilk çeyrekte bir miktar yükselme gerçekleşebileceğini aktaran Uysal, sonraki çeyrekler yeniden gerileme yaşanacağı beklentisini aktardı. Merkez Bankası PPK Toplantılarında enflasyon rakamlarının takip edileceğini aktaran Uysal’ın beklentilerine göre enflasyonla birlikte faizler de tek haneli olacak!“2020’DE İÇ TALEP ARTACAK”


2020 yılı için büyüme kompozisyonunda iç talebin artacağını vurgulayan Uysal, bu dönemde cari dengede açık gerçekleşebileceği görüşünü aktardı. Uysal’a göre cari açıkta meydana gelen açık finanse ve kontrol edilebilir düzeyde olacak.“KURDA İSTİKRAR ÖNEMLİ!”


2020 yılı dolar kuru tahmini ve beklentisi paylaşmayan Uysal, Beklenti Anketi dışında Merkez Bankası’nın dolar kurunda hedefi ya da tahmini olmadığını aktardı. Uysal: “Bizim için kurdaki istikrar önemli.” açıklaması ile Merkez Bankası’nın döviz kuru konusunda hassasiyeti olduğu noktayı aydınlattı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.