SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Çekecekler Dikkat! Merkez Bankası 2020 Yılı İlk PPK Toplantısı Bugün! Piyasaların Beklentisi Ne, Tek Haneli Faiz Gelir M?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün saat 14:00’te toplanacak. Geçtiğimiz yıl aksine 2020 yılında 12 toplantı düzenleyecek olan Merkez Bankası, politika faizi kararını kamuoyu ile paylaşacak. Dolar kuru tahminleri 2020 ve bankaların faiz oranları 2020 listeleri, Merkez Bankası faiz kararına göre şekillenecek! Merkez Bankası PPK Toplantısı’nda faiz indirir mi, faizlerde tek hane görülür mü? Piyasaların PPK Toplantısı faiz kararı beklentisi ne? Merkez Bankası kararı sonrası dolar ne olur, yükselir mi düşer mi? Merkez Bankası faiz indirirse kredi faizleri düşer mi? Merkez Bankası 2020 Ocak PPK Toplantısı piyasa beklentileri ayrıntıları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2020 08:37
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Çekecekler Dikkat! Merkez Bankası 2020 Yılı İlk PPK Toplantısı Bugün! Piyasaların Beklentisi Ne, Tek Haneli Faiz Gelir M?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugün saat 14:00 itibari ile 2020 yılının ilk Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısını gerçekleştirecek. 2020 yılında piyasaya daha dinamik etki edebilmek adına toplantı sayısını 8’den 12’ye yükselten Merkez Bankası, bugün 2020 yılının ilk politika faizi kararını verecek. Bugün Merkez Bankası faiz indirir mi, piyasa beklentileri ne?PİYASALAR MERKEZ BANKASI PPK OCAK 2020 TOPLANTISINDAN NE BEKLİYOR?


2019 yılını beklentilerin üzerinde son faiz indirimi ile 1200 baz puan indirimden kapatan Merkez Bankası, 2020 yılının ilk faiz kararını bugün düzenleyeceği toplantı arkasından açıklayacak. PPK Toplantısı öncesinde piyasalar, ekonomik göstergeler ışığında Merkez Bankası’nın vereceği politika faizi hakkında görüşlerini ve beklentilerini çeşitli platformlar üzerinden aktardılar.Piyasaların geneli bugünkü PPK toplantısından faiz indirimi beklemezken, en fazla faiz indirimi beklentisi 100 baz puan olarak aktarıldı. Beklentilerini açıklayan kuruluş ve anket sonuçlarına göre faiz ile daralan enflasyon makası, Merkez Bankası’nın hareket alanını sınırlandırıyor.2019 yılı enflasyonu %11,84 olarak açıklandı. Merkez Bankası politika faizi ise %12 seviyesinde yer alıyor. %0,16 oranındaki farkın negatife dönüp dönmeyeceği, Merkez Bankası’nın bugün vereceği karara bağlı olarak gelişecek. Swap piyasasında yaklaşık maksimum 100 baz puan faiz indirimi fiyatlanırken, Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutması pozitif fiyatlanarak Türk Lirasını güçlendirebilir. Enflasyon oranı ile politika faizi karşılaştırmasında ise enflasyonda baz etkisinin artık avantaj olmayacağı ve etkisinin bu yıl görülmeyeceği unutulmamalıdır.Gösterge faizi ise %10 seviyelerinde yer alıyor. Politika faizi ile 200 baz puan makas bulunan gösterge faizlerinin takip edilmesi durumunda ise enflasyon altında gerçekleşecek bir faiz politikası, mevduat yatırımlarının dolara çevrilmesine neden olabilir. Beklentiler ve göstergeler ışığında bugün Merkez Bankası önden yüklemeli bir faiz indirimi kararı alması halinde maksimum 100 baz puan indirim, negatif fiyatlamaya neden olmayacağı şeklinde yorumlanıyor.DOLAR VE KREDİ FAİZLERİ MERKEZ BANKASI KARARINDAN NASIL ETKİLENİR?


Merkez Bankası dolar kuru tahminleri 2020 yılında 6,41 TL seviyesinde beklenti anketi ile açıklandı. Dolar kuru anlık 5,90 TL’nin hemen altında fiyatlanıyor. Beklenti dahilinde gelecek bir faiz indirimi dolar seyrine etki etmezken, politika faizinin sabit bırakılması ise dolar kurunda gevşemeyi hızlandırabilir. Beklenti üzerinde gerçekleşecek bir faiz indirimi kararında ise piyasaların dolara talebi artarak yeniden 6,00 TL seviyelerinin test edildiği gözlemlenebilir.Kredi faizleri ise Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarının artırılması ve faiz indirimleri etkisi altında geriledi. Borç transfer kredilerinde 0.95 seviyeleri görülürken, konut kredisi faizlerinde 0.79 oranı yakalandı. Beklenti dahilinde alınacak faiz indirimi kararları mevduat faizlerinin düşmesine neden olurken, en uygun kredi faizlerine etkisi sınırlı olacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.